Premiéra Noci na Karlštejně
KDY: 26. a 27. července
KDE: Kunětická hora u Pardubic

Poslední novinkou stávající sezóny Východočeského divadla Pardubice bude legendární muzikálová komedie Noc na Karlštejně, kterou režisér Petr Novotný nastudoval v amfiteátru na vyhlídce Kunětické hory. Slavnostní premiéry se zde uskuteční o víkendu 26. a 27. června od 20.30 hodin, v magickém prostoru pod středověkým hradem se bude hrát i v červenci a srpnu. Od září se inscenace přestěhuje na prkna Městského divadla v Pardubicích. Divadelní evergreen o tom, že láska je silnější než příkaz krále, se na Kunětickou horu navrací po dvaceti letech. Řada nejen pardubických diváků si jistě ještě vzpomíná na zdejší verzi s Radoslavem Brzobohatým v roli Karla IV., která tehdy lámala rekordy v návštěvnosti. Na její úspěch se pokusí navázat nové zpracování slavného muzikálu tentokrát s Petrem Štěpánkem coby Otcem vlasti a Martinou Sikorovou jako jeho ženou Eliškou. V dalších rolích se objeví Eliška a Josef Láskovi, Dagmar Novotná, Petr Borovec, Tomáš Lněnička či Petr Dohnal. Chybět samozřejmě nebudou nestárnoucí hity Karla Svobody a Jiřího Štaidla jako Lásko má, já stůňu, Do věží, Hoja hoj, Když mám tekutou révu a další.

Noc sokoloven
KDY: 25. června
KDE: Jiráskova ulice, Pardubice 

Přes 120 sokoloven napříč republikou se v pátek otevře veřejnosti. Česká obec sokolská pořádá již 7. ročník Noci sokoloven. Součástí programu jsou nejen prohlídky jindy nepřístupných prostor, ale také nejrůznější ukázky sportů a program pro děti i dospělé. Připojí se i Sokol Pardubice I. Program v sokolovně Na Olšinkách (Jiráskova ulice) začne v 18 hodin a skončí až kolem 22. hodiny. Připravena je ukázka lidské pyramidy, komentované prohlídky sokolovny, možnost vyzkoušet si různá tělocvičná  nářadí (překážková dráha na čas, velká trampolína, bradla, hrazda, kruhy, kladina, dráha pro malé děti, trampolínka), dále návštěvníci zkusí míčové hry i lezení na lezecké stěně. Vše završí noční hra od 21 hodin. Každoročně se organizátoři snaží připravit sjednocující téma Noci sokoloven. Letos jsou to lidské pyramidy, jejichž provedení využívá prvky silové gymnastiky.

Dostihový mítink
KDY: 25. a 26. června
KDE: dostihové závodiště, Pardubice

Pardubické závodiště hostí dvoudenní mítink s rozmanitým programem. Vše začne v pátek rovinovými dostihy a dostihy přes proutěné překážky a vyvrcholí v sobotu klasickou steeplechase a druhou kvalifikací na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. V pátek startuje první dostih v 16:30 hodin, část mítinku bude živě přenášet program ČT Sport. Sobota nabídne ještě napínavější program. V osmičce dostihů se vyjímá především klasická steeplechase Zlatý pohár – Cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, který byl založen v roce 1994 po vzoru dostihů na britských ostrovech. Následovat bude druhá ze čtyř kvalifikací na 131. Velkou pardubickou. První z dostihů startuje už ve 12 hodin. Na závodiště se vrací také pony liga. Diváci uvidí tři dostihy poníků.

Když se řekne léto
KDY: denně kromě pondělí
KDE: Dům U Jonáše (Pernštýnské náměstí) Pardubice 

Dům U Jonáše na Pernštýnském náměstí v Pardubicích voní létem. Východočeská galerie Pardubice zde otevřela dvě nové výstavy. Ta s názvem Léto u moře vám přiblíží cesty výtvarných umělců k moři a představí míru inspirace, které ve svém díle díky zážitkům ze zahraničí načerpali. Uvidíte studie živlu, dění v přístavech, záznamy běžného života, ale i smyšlené romantizující příběhy či satirické dokumenty. Výstava je složená z děl ze sbírek Východočeské galerie. Mezi autory jsou Václav Špála, Bohumil Kubišta či Jan Zrzavý, ale také regionální a současní umělci.Druhá výstava inspirovaná létem se jmenuje Architekti českých zemí a počátky turismu na chorvatském Jadranu. Výstava více než třiceti koláží složených z projektů, skic a fotografií přibližuje architektonické objekty, které byly vystavěny v počátcích turistického ruchu na chorvatském pobřeží. Jedná se o hotely, vily, úpravy nábřeží či pláží, které navrhli čeští anebo s českými zeměmi úzce spjatí architekti pro oblast chorvatského Jadranu. Seznámit se můžete s projekty Adolfa Loose, Emila Králíčka, Jana Kotěry a mnoha dalších.Výstava vznikla ve spolupráci s ostravským Kabinetem architektury. Čestnou záštitu nad ní převzala paní Liljana Pancir, velvyslankyně Chorvatské republiky v ČR.Dům U Jonáše zahájil také nový výstavní cyklus, který se nazývá V útrobách velryby. Instalace, které pracující s tématy, jako je izolace, uzavření, periferie a úzkosti, najdete ve sklepě budovy.

Čechomor: 33 let na scéně
KDY: 26. června od 19 hodin
KDE: Automatické mlýny, Pardubice

Při příležitosti výročí 33 let na hudební scéně se uskuteční v Automatických mlýnech v Pardubicích koncert skupiny Čechomor. Zazní písně z nového alba Radosti životě i starší neméně oblíbené hity. Letošní koncerty navazují na loňské, velmi úspěšné akustické turné. I na tomto koncertě bude možné podpořit organizaci Pomocné tlapky, která vychovává asistenční psy, bez jejichž pomoci by se mnoho osob s postižením v běžném životě neobešlo. Vstupenka stojí 590 Kč.

Tipy od sousedů

Rozmarné léto v Moravské Třebové
KDY: do 26. června
KDE: nádvoří zámku

Festival Rozmarné léto v Moravské Třebové pokračuje. V pátek začne program ve 20 hodin na nádvoří zámku, vstupné 120 Kč, děti do 15 let zdarma. Chůdadlo – akrobacie na šálách. Slavná tragédie odehraná partou potulných kejklířů a cirkusáků. Střídají se humorné výstupy kejklířů se samotnými scénami z Romea a Julie. Celá tragédie je odehrána pomocí závěsné akrobacie na šálách, žonglování, párové akrobacie a tance. Večer bude pokračovat koncertem čtyř mladých profesionálních hudebníků Trio Coucou. V sobotu v 15 hodin začne na nádvoří zámku akce pro rodiče s dětmi. Čeká je Chůdadlo – Dell Arte, Žonglérská omeleta, Škola žonglování, Drak, Jiří a věž, písničky pro děti Bombarďák (18 hodin). Sobotní večer patří představení legendární skupiny akrobatů, herců a tanečníků La Putyka. Šílené skoky na obřím teeterboardu, skupinové taneční choreografie, závěsná akrobacie i lety na trampolíně. Gag střídá trik a rytmická hudba smích, hypnotické obrazy kontrastují s letní party pod širým nebem. Velkolepé sobotní finále uzavře program Circus Problem. Parta punkových klaunů si založila hudební cirkus, ve kterém kombinuje balkánskou dechovku, diskotékový beat, laciný pop a špinavý house. Vstupné na celé sobotní finále festivalu: dítě 120 Kč, dospělý 230 Kč, rodinné vstupné 490 Kč.

Královské slavnosti
KDY: 26. a 27. června
KDE: Svojanov na Svitavsku

Na hradě Svojanov vzdají o víkendu hold Přemyslu Otakarovi II. Konají se Královské slavnosti, kterou jsou důkazem, že na hradě na tohoto významného panovníka, zakladatele Svojanova, nezapomínají. Hlavní část slavností se odehraje v srdci hradu, tedy na hlavním nádvoří. Návštěvníci se pobaví u historického příběhu z dob vlády Přemysla Otakara II. O pobavení krále a samozřejmě i výletníků se postarají členové spolku Honorata. Nebudou chybět souboje mezi královskými vojáky a hradní osádkou. Sukně rozvlní tanečnice a svůj um předvedou i bubeníci.

Senior festival s Josefem Zímou
KDY: 25. a 26. června
KDE: Chrast u Chrudimi
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

V pátek a v sobotu se v Chrasti u Chrudimi uskuteční druhý ročník Senior festivalu. Společenskou a kulturní akci pořádá spolek Hurá na výlet. Návštěvníci se mohou těšit na skvělou zábavu, stánky s tradičním sortimentem, historická vozidla i bohatý hudební program. V pátek se o zábavu postarají revivalové kapely ABBA World či Prague Queen. V sobotu pak například country kapela Klondike, dechový orchestr Podkověnka a další. Všechny fanoušky české dechovky v sobotu potěší také legendární Josef Zíma. Vstupné na akci je dobrovolné. Senior festival začíná v pátek v 19 hodin a v sobotu již v 10 hodin v zámeckém areálu. Více na www.huranavylet.cz.