PARDUBICKO

Sezemická lávka

Kdy: 19. srpna od 14.00
Kde: Sezemice
Za kolik: Sezemická lávka vstup zdarma, vstup na zábavu 200 Kč
Proč přijít: V sobotu se můžete těšit na tradiční Sezemickou lávku a sezemickou pouť. 71. ročník Sezemické lávky začne ve 14 hodin. Cílem akce je přejet 22 centimetrů širokou lávku přes řeku Loučná na kole co nejpomaleji a na trakaři co nejrychleji. V Sezemicích bude také lunapark a nejrůznější občerstvení. Tradiční pouťová zábava s kapelou Agnes Rock revival se pak koná od 20 hodin.

Co vás čeká na Sezemické lávce? Podívejte se na fotogalerii z roku 2022.

Léto na Příhrádku

Kdy: 18. srpna od 18.00
Kde: Příhrádek, Pardubice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: V historickém centru Pardubic pokračuje kulturní festival Léto na Příhrádku. V pátek od 18 hodin vystoupí na náměstíčku na Příhrádku improvizační skupina Paleťáci. Zkušení herci, nadšení improvizátoři, zapálení lektoři ukážou divákům, že jde divadlo dělat jinak. Jejich velikou vášní je improvizace, kdy není předem znám žádný scénář a vše je tvořeno na místě před publikem. Vznikají tak komické, emotivní a originální neočekávaná herecká překvapení. Není výjimkou, že do svých her zapojují i obecenstvo.

Po stopách Silver A

Kdy: 19. srpna od 15.00
Kde: sraz před radnicí, Pardubice
Za kolik: dospělý 150 korun, dítě do 15 let 60 korun
Proč přijít: Informační centrum zve na prohlídku nazvanou Pardubicemi po stopách Silver A: Poslední cesta Alfréda Bartoše. Za druhé světové války sehrály Pardubice důležitou roli ve spojitosti s protinacistickým odbojem. Stezka vás provede poslední cestou Alfréda Bartoše, velitele výsadku Silver A, který mimo jiné spolupracoval se skupinou Anthropoid při atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Místo srazu je před budovou radnice na Pernštýnském náměstí. Rezervovat místo si můžete e-mailem na adrese info@ticpardubice.cz či telefonicky na čísle 775 068 390.

Letní cena města Pardubic

Kdy: 19. srpna
Kde: závodiště, Pardubice
Za kolik: dospělý 150 korun
Proč přijít: Dostihový mítink pojmenovaný po hlavním dostihu dne Letní cena města Pardubic se koná v sobotu 19. srpna na pardubickém závodišti. Letní dostihový mítink kombinuje rovinové dostihy s dostihy přes proutěné překážky. Areál se otevře v 10.30 hodin. První dostih startuje ve 12.30 hodin.

Festival Karel

Kdy: 18. a 19. srpna
Kde: Čeperka u Pardubic
Za kolik: na oba dny 550 korun
Proč přijít: V pátek a v sobotu ožije areál Letní restaurace Machač nedaleko Pardubic hudebními tóny. Již popáté se uskuteční festival Karel. V pátek začnou koncerty v 17.30 hodin a v sobotu již v 11.30 hodin. Vystoupí skupiny Mutanti hledaj východisko, Ventolina, Poletíme?, Kalle, Dukla vozovna, Volant, Peshata a další.

Festival Karel se koná 18. až 19. srpna v Čeperce.
Karel je festival pro milovníky hudby, léta a vodních radovánek

Pivní slavnosti

Kdy: 19. srpna
Kde: před kulturním domem, Holice
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Pivní slavnosti se konají v sobotu od 14 hodin před kulturním domem v Holicích. Připraveny josu pivní speciály, bude hrát živá hudbu rozmanitých žánrů, zúčastnit se můžete soutěží. 

CHRUDIMSKO

Skutečský festival vína

Kdy: 19. srpna od 14.00
Kde: Skuteč
Za kolik: vstupné 100 korun (na místě 150 korun), získáte degustační skleničku.
Proč přijít: Park před sportovní halou ve Skutči se v sobotu opět promění v „malou Moravu". Plody své práce ukáže 15 vinařství za doprovodu cimbálové hudby, která navodí tu pravou atmosféru. Celá akce bude zakončena večerní taneční zábavou kapely Nouzový režim.

Medokvas v Zemi Keltů

Kdy: 19. srpna od 10.00
Kde: keltský skanzen, Nasavrky
Za kolik: dospělí 170 Kč, děti (6 - 15 let) 90 Kč
Proč přijít: V sobotu se v keltském skanzenu v Nasavrkách uskuteční akce Medokvas, která slibuje zážitek plný medových pochoutek za doprovodu folkového koncertu. Během této slavnosti se návštěvníci ponoří do fascinujícího světa včel a objeví, jak významné jsou pro naši přírodu. Pro děti budou připraveny dílničky, kde si mohou například vyrobit vlastní svíčku z včelího vosku a odnést si ji na památku domů. V pozdní odpoledne přijdou na řadu kapely Ořešák a Blondýna. Akce trvá do 17 hodin.

Pozvánky na víkendové akce.Zdroj: archiv pořadatelů

ORLICKO

Cihelna 2023

Kdy: 18. a 19. srpna
Kde: Králíky
Za kolik: v pátek jednotné vstupné 200 korun, v sobotu dospělý 300 korun, děti a senioři 200 korun
Proč přijít: Ve dnech 18. a 19. srpna se v prostoru u Vojenského muzea Králíky uskuteční Den Sil podpory AČR - Cihelna 2023. Akce je určená všem příznivcům vojenské historie, techniky, historické a současné výzbroje z řad široké veřejnosti. V pátek je veřejnosti od 14 hodin přístupný generální nácvik akce. Hlavní program se uskuteční sobotu od 10.30 hodin. Armáda ČR se bude prezentovat statickými ukázkami pozemních i vzdušných sil. Kluby vojenské historie se pak představí v dynamické ukázce na téma Slovenského národního povstání v roce 1944, které je zároveň hlavním námětem této akce.

Pozvánky na víkendové akce.Zdroj: archiv pořadatelů

Černovírské rolování slámy

Kdy: 19. srpna od 15.00
Kde: Černovír, Ústí nad Orlicí
Za kolik: diváci zdarma
Proč přijít: Když koulet balíky slámy, tak jedině v Černovíru v Ústí nad Orlicí. Černovírské rolování slámy se koná v sobotu od 15 hodin na náměstíčku před hospodou. Soutěžit mohou děti, ženy, muži i smíšená družstva mužů a žen. Pro všechny jsou připraveny ceny a pro vítěze na 222 metrů dlouhé trati i pohár místostarosty města Ústí nad Orlicí a sud piva. Registrace soutěžících od 14 hodin.

SVITAVSKO

Noční hrané prohlídky hradu

Kdy: 18. a 19. srpna od 17.15 
Kde: Svojanov
Za kolik: dle ceníku www.svojanov.cz
Proč přijít: Na Svojanov se v pátek a v sobotu dostaví poslední soukromý majitel hradu Antonín Haasche se svou chotí, který hrad obýval v druhé polovině 19. století. Nevěříte? Přijeďte se podívat. Na 18. a 19. srpna jsou totiž naplánované oživené večerní prohlídky. Na noční prohlídku si, prosím, rezervujte lístky předem, ať máte zaručený jedinečný zážitek info@svojanov.cz nebo na tel. čísle 461 744 124.

Pozvánky na víkendové akce.Zdroj: archiv pořadatelů

Vinný košt v Litomyšli

Kdy: 19. srpna od 11.00
Kde: Smetanovo náměstí, Litomyšl
Za kolik: Nalévá se pouze do skleniček, a to buď do festivalových skleniček, které zakoupíte na místě za 100 Kč, nebo si vezměte vaši oblíbenou skleničku na víno, na kterou si zakoupíte od pořadatelů samolepku za 60 Kč.
Proč přijít: Vinný košt & festival chutí se uskuteční v sobotu od 11 hodin na Smetanově náměstí v Litomyšli. Festival nabídne gastronomii snoubící se s vínem a hudební program po celý den, akce potrvá až do 22. hodiny.

Multižánrový festival Polička *555

Kdy: 18. až 20. srpna od 17.00
Kde: Palackého náměstí, Polička
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Na letošním 32. ročníku třídenního multižánrového festivalu POLIČKA *555 vystoupí zpěvačka Ewa Farna se svou doprovodnou kapelou, rocková skupina Portless (dříve Support Lesbiens), sólová zpěvačka a herečka Bára Poláková, česká funky-soul-rocková kapela Oty Baláže Balage Band feat. Tereza, hudební stálice Plavci & Jan Vančura, moravská skupina Tempus hrající středověký rock, folk-country skupina Kamelot & Roman Horký, rocková kapela Doga, zpěvák Honza Křížek, The Kredenc – tribute kapely Creedence Clearwater a John Fogerty, místní rocková kapela Revoluce a nebude chybět ani ohňostroj.