PARDUBICKO

Pardubické městské slavnosti

Kdy: 6. a 7. října
Kde: Pardubice
Za kolik: vstup zdarma
Proč přijít: Oslavy začnou v Pardubicích v pátek a potrvají po celou sobotu. I letos nabídnou návštěvníkům řadu koncertů, dětská vystoupení, akrobatické vystoupení na koních, tradiční jízdu kočárů i historických vozidel. V pátek od 10 do 22 hodin bude na Pernštýnském náměstí tržiště a od 14 hodin také party stan a slíbenými pochoutkami. V 16 hodin budou slavnosti oficiálně zahájeny spanilou jízdou kočárů, vystoupí Petra Černocká a k vidění bude i písečná show s projekcí. Program na Pernštýnském náměstí bude pokračovat i v sobotu od dopoledne až do noci. V 19 hodin vyjde z náměstí lampionový průvod a v 19.30 začne unikátní laserová projekce na budovu Domu hudby na Sukově třídě. Od 20.20 hodin na Pernštýnském náměstí vystoupí zpěvačka Monika Absolonová.

Pardubice ožijí podzimními slavnostmi. V sobotu večer vyjde z Pernštýnského náměstí lampionový průvod.
Pardubice slaví. Ohňostroj nahradí laserová show, Sukova třída se zavře

Festival ptactva

Kdy: 7. října od 8.30
Kde: Lázně Bohdaneč
Za kolik: vstup zdarma
Proč přijít: Objevte starobylou rybniční krajinu v okolí Lázní Bohdanče a poznejte tamní ptáky na speciální ornitologické procházce. V sobotu 7. října ji pořádá Východočeské muzeum v Pardubicích s Českou společností ornitologickou v rámci Festivalu ptactva. Vycházka je zdarma, místo je ale nutné rezervovat na e-mailu praus@vcm.cz. Sraz účastníků je v sobotu v 8.30 před sochou sv. Jana Nepomuckého u bohdanečského mlýna, asi 500 metrů od konečné MHD linky 3 z Pardubic. Nenáročná procházka bude dlouhá asi sedm kilometrů. Účastníci budou pozorovat a určovat ptáky i za pomoci stativového dalekohledu s velkým zvětšením. Za vhodného počasí bude na programu i ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vhodné je vzít si terénní obuv a vlastní dalekohled.

V pátek můžete v Pardubicích navštívit také Noc vědců:

Noc vědců v Pardubicích.
Máte rádi pokusy, tajemství a vesmír? Nezmeškejte Noc vědců v Pardubicích

Běh Univerzity Pardubice

Kdy: 7. října od 9.00
Kde: Pernštýnské náměstí, Pardubice
Za kolik: startovné dobrovolné
Proč přijít: V sobotu se koná třetí ročník Běhu Univerzity Pardubice. Vyrazit lze i na kolech nebo na koloběžkách. Výtěžek akce věnuje univerzita na domácí hospicovou péči. Sportovci vyběhnou v sobotu 7. října z Pernštýnského náměstí. Běžce čeká trasa dlouhá 2,5 kilometru, trať pro cyklisty a fanoušky koloběžek bude mít 3 kilometry. První start pro běžce je naplánovaný na 10 hodin. Cyklisté a koloběžkáři vyrazí na trasu v 10.30 hodin. Prezence začíná v 9 hodin. Akce je nesoutěžní s dobrovolným příspěvkem.

Běh Univerzity Pardubice
Běh Univerzity Pardubice rozhýbe město a pomůže

Dostihový víkend

Kdy: 7. a 8. října
Kde: závodiště, Pardubice
Za kolik: vstupné zakoupené na místě, v sobotu od 150 Kč, v neděli od 500 Kč
Proč přijít: Pardubické závodiště čeká vrchol dostihové sezony, v neděli se běží 133. Velká pardubická. Už v sobotu se ale mají milovníci tohoto sportu na co těšit. V sobotu se poběží 42. ročník Ceny zimní královny, na východ Čech se tento závod přestěhoval z Karlových Varů. Celkem je v sobotu na programu 8 dostihů, první startuje v 11.15 hodin. V neděli se areál otevře ji v 9 hodin, v 11 hodin proběhne slavnostní zahájení dostihového dne, první dostih startuje v 11.30 hodin, na dráhu Velké pardubické koně vyběhnou v 16 hodin.

Velká pardubická letos oslaví 149 let od prvního startu.
KVÍZ: Velká pardubická se blíží. Připomeňte si slavné koně, sázky i tragédie

ORLICKO

Swing Fest Zdeňka Černého

Kdy: od pátku 6. října do soboty 7. řijna
Kde: Ústí nad Orlicí
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Zveme Vás na první ročník Swing festu Zdeňka Černého. V pátek se budete moci projít po místních restauracích a klubech, kde nasajete hudební, swingovou a jazzovou atmosféru. V sobotu se pak na Vás těšíme na přehlídce big bandů v Roškotově divadle.

Dlabání dýní

Kdy: sobota 7. října od 9.00
Kde: Tyršovo náměstí, Choceň
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Jedna malá dýně pro každé dítě zdarma. Možnost zakoupení velkých dýní a svíček. Občerstvení - alko i nealko punč. Akce se koná za každého počasí. V případě deště bude k dispozici krytý stan. Dlabátka s sebou. Přijďte si užít hezké dopoledne.

CHRUDIMSKO

V. Mrákotínská traktoriáda na Oflendě

Kdy: sobota 7. října od 13.00
Kde: Oflenda, Mrákotín
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Den plný traktorů a zábavy.

Bleší trh

Kdy: sobota 7. října od 14.00
Kde: Předhradí
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Přijďte prodat nebo vyměnit to, co už doma nepotřebujete nebo koupit to, co Vám doma chybí. Na městečku (u sv. Tadeáše).

SVITAVSKO

Legiovlak

Kdy: od úterý 3. října do neděle 8. října
Kde: Moravská Třebová
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Nádraží Moravská Třebová je pětadvacátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Moravské Třebové přístupný zdarma od úterý 3. až do neděle 8. října. Ve všední dny od 8 do 16 hodin a o víkendu od 9 do 16 hodin.

Biskupické Kaléšek

Kdy: sobota 7. října od 11.00
Kde: Obec Biskupice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: 25. ročník festivalu slivovice a 20. ročník jízdy velocipedistů.