PARDUBICKO

Jaké odění, takové uctění

Kdy: od 3. března do 3. září
Kde: Východočeské muzeum Pardubice
Za kolik: vstup do více výstav a expozic 160 korun, snížené 90 korun (podle nového ceníku platného od 3. března 2023)

Proč přijít: Výstava Jaké odění, takové uctění je k vidění od 3. března na pardubickém zámku. Východní Polabí, Orlické hory nebo kraje českých vysočin – i to jsou oblasti, kde venkované hrdě nosili své kroje. Na výstavě odhalíte bohatost šatníků východočeských sedláků a selek a zjistíte, jak zamotaný příběh může vyprávět třeba pár střevíčků. Uvidíte také zajímavé oděvní doplňky, například nádherně zdobené zlaté dýnkové čepce. Domů si můžete odnést vlastnoručně vyzdobenou látkovou tašku nebo záložku do knihy, na které využijete nově okoukané vzory a techniky. Východočeské muzeum Pardubice je otevřeno denně kromě pondělí.

Pan Kaplan má třídu rád

Kdy: 4. března od 18.00
Kde: Východočeské divadlo Pardubice
Za kolik: od 290 korun

Proč přijít: Ve Východočeském divadle v Pardubicích můžete v sobotu večer od 18 hodin navštívit hudební komedii Pan Kaplan má třídu rád. Diváci se mohou těšit na komické příhody pedagoga a jeho žáků newyorské večerní školy angličtiny pro dospělé, doplněné řadou písní a tanců z celého světa. Studenti profesora Parkhilla utíkají před druhou světovou válkou z nejrůznějších koutů Evropy a v Americe hledají svůj nový domov. Podmínkou je však zkouška z angličtiny, což je pro mnohé z nich přímo nadlidský úkol. Hlavním hrdinou je svérázný Hyman Kaplan, jenž se s cizím jazykem potýká s neuvěřitelnou vervou, nezdolnou energií a velmi osobitou logikou. V titulní roli se představí Martin Mejzlík, s nímž na jevišti vystoupí Petr Dohnal, Jindra Janoušková, Dagmar Novotná, Ludmila Mecerodová, Tomáš Lněnička, Ladislav Špiner a další.

Pletené a malované modely

Kdy: 5. března od 16.00
Kde: Kulturní dům Holice
Za kolik: přehlídka 110 korun

Proč přijít: Výtvarnice a módní návrhářka Jana Baboráková vystavuje od 2. března své pletené a malované modely v Galerii Kulturního domu města Holic. Slavnostní vernisáž výstavy se uskuteční v neděli 5. března od 16 hodin, následuje módní přehlídka nových modelů Jany Baborákové ve velkém sále holického kulturního domu. Od 17 hodin tam modelky předvedou na 60 nových modelů, o živou muziku se postará jazzová formace Jazz Bass Lazz, přehlídkou provede Naďa Kubínková.

Mezi řádky

Kdy: do 12. března
Kde: Dům u Jonáše, Pardubice
Za kolik: 20 - 80 korun

Proč přijít: Půvabné ilustrace k pohádce O makové panence a motýlu Emanuelovi všichni známe, ale málokdo si je spojí se jménem jejich autorky Gabriely Dubské (1915 – 2003). S dílem této výtvarnice vás seznámí výstava Mezi řádky, kterou připravila Východočeská galerie (od 1. ledna přejmenovaná na Gočárovu galerii ) v Domě u Jonáše na Pernštýnském náměstí v Pardubicích. V dílech Gabriely Dubské se odráží neustálé hledání nových výrazových možností. Odhaluje se nejen v její volné tvorbě – krajinách, figurálních či abstraktních kompozicích, ale souběžně se prolíná s její ilustrační činností pro děti.

CHRUDIMSKO

Pekelný Candrbál

Kdy: sobota 4. března od 19.00
Kde: Peklo Čertovina, Medkovy Kopce
Za kolik: 666 korun

Proč přijít: Březen, do Pekla vlezem. U nás v Pekla na vás čeká: Raut od 19:00, Šťastná hodinka od 21:00 - 22:00 (míchané drinky za 89 korun), Tombola se slosováním o půlnoci, Rozjezdový přípitek, Kapela Kašpar z Trhové Kamenice.

Hasičský ples a dětský karneval

Kdy: sobota 4. března od 13.00
Kde: Sokolovna, Proseč
Za kolik: na karneval vstupné dobrovolné, na ples 100 korun

Proč přijít: Sbor dobrovolných hasičů města Proseč zve na tradiční hasičský ples. Zahraje kapela Quattro. Ještě před plesem se koná od 13. hodin dětský karneval se soutěží o nejlepší masku.

ORLICKO

Večerní prohlídka poutního areálu na Hoře Matky Boží

Kdy: sobota 4. března od 19.30
Kde: Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kopeček u Králík
Za kolik: 100 korun, snížená cena 80 korun

Proč přijít: Přijďte prožít večer v setmělém a tichém prostředí ambitů a kostela Nanebevzetí Panny Marie. Zveme vás nejen k prohlídce uměleckých děl a seznámení se s bohatou historií místa, ale také k zamyšlení se nad poselstvím pro život každého člověka.

S ČT Sport na vrchol na Dolní Moravě

Kdy: pátek 3. března a sobota 4. března od 9.00
Kde: Resort Dolní Morava
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Zúčastněte se i vy pokračování nejznámější české lyžařské reality show v Resortu Dolní Morava! S ČT sport na vrchol už tento pátek a sobotu 3. a 4. března. Vyzkoušejte si na vlastní kůži být závodníkem, projet si profesionálem postavený obří slalom, kde vás snímají kamery a po dojezdu s vámi udělají rozhovor.

SVITAVSKO

Den pro ženy ve Svitavách

Kdy: neděle 5. března od 15.00
Kde: Purkyňova 65, Svitavy
Za kolik: vstupné dobrovolné

Proč přijít: Mezinárodní den žen se nám kvapem blíží, proto pořádáme pro zájemkyně z řad veřejnosti akci Den pro ženy, která proběhne v sále na Purkyňově 65 (sídlí zde studio Anahata nebo TŠ Scarlett). Čeká nás workshop na téma Domácí lékárnička s esenciálními oleji s Anet Mikulcovou a Šárkou Lourci a taneční program ve stylu skupinových tanců.

Save The Vinyl

Kdy: sobota 4. března od 17.00
Kde: Kavárna V Parku, Svitavy
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Po půlroční přestávce se vrací show SAVE THE VINYL, servírující tu nejlepší muziku výhradně z gramofonů. Tentokrát bude večírek spojen i s oslavičkou dvou bezvýznamných narozenin, takže očekávejte i řádnou dávku kvalitní hudby od celé legendární VESELICA party, ke které možná i přibude kouzelník.