Tasmánie a nebezpečí v podobě divokého počasí:

Zdroj: Youtube

Které místo světa má nejčistější vzduch? Na základě dlouhodobého bádání vědci prvenství přisoudili mysu Grim, který je součástí australského ostrovního státu Tasmánie. Ten leží ve vzdálenosti 240 kilometrů jižně od australské pevniny, oddělený od ní Bassovým průlivem.

Konkrétní měření byla provedena v místní stanici Cape Grim Baseline Atmospheric Pollution Station (CGBAPS).

„K této stanici, která zde stojí od roku 1976, vanou silné západní větry. Urazí nejdříve tisíce kilometrů přes Jižní ledový, neboli Antarktický oceán,“ uvedl pro web BBC vedoucí výzkumná pracovnice Commonwealthu Ann Stavertová.


Nahrává se anketa ...

Znamená to, že vzduch není jinak dotčen jakýmkoliv znečištěním, jako jsou výfukové plny či kouř z průmyslových areálů.

Místo je zároveň i hodně známé silnými větrnými poryvy, které mohou dosáhnout rychlosti až 180 kilometrů v hodině.

Vědci sledují, co se děje s atmosférou

Místní měřící stanice patří mezi ty nejdůležitější na světě, alespoň co se týče sledování kvality vzduchu.

„Zaznamenává úbytek stratosférického ozónu a také cenné informace o počasí a klimatu, jako je teplota, srážky, vítr, vlhkost a sluneční záření. Tato měření jsou zvláště důležitá, protože podle nich se vyhodnocuje, jak se v průběhu let mění složení atmosféry,“ uvedl web BBC.

Pasažéři nastupující do letadla na letišti v Lukle nedaleko Mt. Everestu.
Nejnebezpečnější letiště světa: Pasažéři tam trnou strachy. Piloti bohužel také

Na místním webu Tasmania se můžete dočíst, že měření se provádějí šestkrát ročně a vzorky jsou pak uchovávány v nádobách o velikosti grilovací propanové nádrže.

Skvělé hovězí do nejdražších restaurací

Zajímavostí pak je, že z Mysu Gim pochází také jedno z nejlepších hovězích na světě. Zvlněné kopce spolu s čistými dešti a vzduchem totiž dopomáhají k vynikající kvalitě pastvin. 

Hovězí z mysu Grim patří mezi největší delikatesy svého druhu.Hovězí z mysu Grim patří mezi největší delikatesy svého druhu.Zdroj: Shutterstock

„Dobytek zde může být chován v původních podmínkách s organickým krmivem a bez hormonů nebo chemikálií. Cape Grim Beef se podává v nejlepších světových restaurací,“ uvedl web Tasmania.

TOP 10 zemí s nejčistějším vzduchem

Existují také žebříčky, jak jsou na tom co se týče čistoty vzduchu jednotlivé státy a autonomní území. Čistota vzduchu se měří podle množství takzvaného polétavé prachu – PM 2.5.

Data ze specializovaných webů analyzoval portál The Street a sestavil TOP 10 za celý svět. Jak to dopadlo pro rok 2022?

1. Guam – průměrná koncentrace PM 2.5 – 2,3

2. Francouzská Polynésie – 2,5

3. Americké Panenské ostrovy – 2,9

4. Bermudy – 3,0

5. Karibské Nizozemsko – 3,4

6. Island – 3,4

7. Nová Kaledonie – 3,5

8. Grenada – 3,8

9. Austrálie – 4,2

10. Portoriko – 4,3

A jak si vede Česká republika? Hodně záleží na lokalitě. Zatímco například v turisticky velmi vyhledávané Kroměříži, která je na seznamu UNESCO, to bylo 11, 6 mikrometrů na metr čtvereční, v pražském Karlíně byla naměřena hodnota 14 mikrometrů. V Rájci – Jestřebí nedaleko Brno pak už varovných 24 mikrometrů.

Co je polétavý prach
Polétavý prach má zkratku PM (podle anglického) particulate matter. Například měrná jednotka PM 2.5 tak velmi zjednodušeně řečeno představuje koncentraci jemných částic prachu o aerodynamickém průměru menším nebo rovném 2,5 mikrometrů. Lidský vlas má tloušťku asi 70 mikrometrů. Mikrometr je pak tisíckrát menší než milimetr a tisíckrát větší než nanometr.