Až sedm pater vysoké budovy jsou situovány do lokality ve tvaru obdélníku o délce stran 330 a 220 metrů. Vzbuzují tak údiv architektů i turistů. „Je to něco jako Manhattan, nebo Chicago pouště,“ uvedl web UNESCO.

Když se začal tvořit seznam památek UNESCO, neexistovalo moc pochyb o tom, že na něj bude jemenský Šibám zapsán také. Jak popsal oficiální web UNESCO, město se nachází na někdejší důležité zastávce karavan, které v minulosti přepravovalyvzácné koření přes jižní arabskou náhorní plošinu.

Drží to, i když se staví s nepálených cihel

Město vyrostlo na skalním výběžku, jeho umístění je tak velmi strategické. „Již z celkem velké dálky bylo vidět, jak se nepřátelé postupně přibližují,“ uvedl web National Geographic. Stejně tak budovy neohrozí případné záplavy.

Shibam je na seznamu světového dědictví UNESCO:

Budovy jsou postaveny z nepálených cihel. „Jsou ze směsi zeminy, sena a vody. Vzniklá hmota se tvarovala do  tvaru cihel a nechala se několik dní sušit na slunci,“ konstatoval web National Geographic. Stropy a podlahy jsou ze dřeva.

Přízemní podlaží prakticky nemají okna a dodnes slouží pro skladování zásob a ustájení dobytka, ve vyšších patrech se bydlí.

Barevná jezírka v Polsku jsou nádherným a zajímavým výletním cílem
Úchvatný přírodní skvost. Barevná jezírka leží jen kousek od českých hranic

Každá z budov obvykle patří jedné bohaté rodině. „Mnohé z věží jsou mezi sebou propojeny mosty, které umožňují občanům uniknout v případě nepřátelského útoku,“ zdůraznil specializovaný web Hidden Architecture.

Teď se v Šibámu válčí, cestovat se tam nesmí

Impozantní místo v minulosti prosperovalo i díky tomu, že v jeho blízkosti vedl zavlažovací pouštní kanál, což umožnilo dostatečné zásobování vodou.


Nahrává se anketa ...

Možnou návštěvu v současnosti komplikuje občanská válka probíhající v Jemenu.

„Od roku 2014 připravila válka o život téměř 400 tisíc Jemenců. V důsledku vojenského konfliktu a blokády ze strany Saúdské Arábie postihl zemi hladomor, který si vyžádal životy více než 85 tisíc jemenských dětí,“ konstatuje internetová encyklopedie Wikipedia.