Australský Litchfield National Park pokrývá plochu o rozloze asi 1500 kilometrů čtverečních. Je to místo s několika úchvatnými vodopády, kdy se z nich voda valí do křišťálově čistých jezírek. Cestovatelé sem jezdí obdivovat zvětralé pískovcové pilíře a v neposlední řadě ikonická termitiště.

Litchfield National Park se nachází poblíž města Batchelor, 100 kilometrů jihozápadně od Darwinu, v Severním teritoriu Austrálie. Od Česka je toto místo vzdáleno vzdušnou čarou zhruba 15 tisíc kilometrů.


Nahrává se anketa ...

K termitím hnízdům po dřevěných chodnících

Litchfield National Park je velmi zachovaným kusem planety, který ročně navštíví až stovky tisíc lidí. Jedním z hlavních cílů jsou i termitiště, která jsou mnohdy stará 100 a více let.

„Dojít k nim lze po dřevěných chodnících,“ uvedl místní web Northern Territory.

Termití mohyly jsou tenčími okraji nesměrovány na sever a jih a podstatně širšími stěnami na východ a západ.

„Je to důležité pro termoregulaci uvnitř hnízda, jelikož termiti upřednostňují vysokou vlhkost a stabilní teploty,“ připomenul místní turistický web Northern Territory.

Jak vypadají termitiště v Litchfield National Park:

| Video: Youtube

Obecně může jít v případě termitiště o velmi důmyslné stavení, zvláště u vyspělejších druhů.

„Jejich termitiště mají systém ventilace, která uvnitř hnízda udržuje stabilní mikroklima, odvádí pryč metabolické teplo a vhání dovnitř studený vzduch. Uvnitř jsou i školky, tedy místa, kde jsou skladována vajíčka a kde žijí larvy, jež jsou krmeny dělníky,“ popsal pro Český rozhlas Jana Šobotník z Ústavu organické chemie a biochemie.

Připomenul, že uvnitř hnízda je i královská komůrka, která je úplně nejpevnější, nejlépe chráněnou částí hnízda, kde žijí pohlavní jedinci.

close Královna může dosáhnout velikosti až deseti centimetrů. Například v Africe je považována za delikatesu. info Zdroj: Wikimedia Commons, SharonDawn, CC BY-SA 4.0 zoom_in Královna může dosáhnout velikosti až deseti centimetrů. Například v Africe je považována za delikatesu.

Čím jsou termiti zajímaví

Málokdo ví, že termiti patří co se týče druhu mezi šváby. Jednotlivci se dělí do tří kast, které lze odlišit stavbou těla. Velikost vojáků a dělníků se pohybuje od dvou do čtrnácti milimetrů, velikost královny může dosáhnout až sto deseti milimetrů.

Termiti obvykle žijí v tropických oblastech, nejvíce těchto tvorů nalezneme v rovníkové Africe, ale vyskytují se například i u Středozemního moře a samozřejmě také v Austrálii.

Potrava termitů

Obecně lze říci, že termiti se živí vším, co obsahuje celuózu a lignin. Lignin je důležitou stavební složkou dřeva zabezpečující dřevnatění jeho buněčných stěn. Celuóza je zase hlavní stavební látkou rostlinných primárních buněčných stěn. V případě termitů jde tedy o býložravce. Zajímavé je, že většina druhů je schopna pěstovat některé druhy hub, jejichž konzumace jim pomáhá při trávení.

Jaká je role termitů v přírodě?

Lze tvrdit, že termiti jsou součástí potravy „vyšších“ živočišných jedinců. Sami se živí mrtvými zvířaty a odumřelými stromy a rostlinami. Tímto mají velmi důležitou roli v rámci celého ekosystému, jak upozorňuje například Michiganská univerzita. Ale je to také škůdce, kdy dokáže poničit dřevostavby a do ovzduší vypouští nemalé množství metanu.

A kolik že takových termitů může v jednom hnízdě žít? „Například u rodu Makrotermes může jít o 5 až 8 milionů,“ uvedl Jan Šobotník z Ústavu organické chemie a biochemie.

Hmyzí říše je bezesporu fascinující. Přečtěte si i další naše články s "hmyzí" tematikou: