Čtvrtý ročník čtyřiadvacetihodinového charitativního cyklistického závodu je u konce. Jeho smyslem bylo již po čtvrté podpořit handicapované sportovce a vytvořit prostor pro sdílení radosti ze sportu bez ohledu na překážky. V závodě startovalo 138 závodníků v kategoriích jednotlivců i družstev. Závod pořádal Nadační fond 2P pod záštitou náměstka Magistrátu města Pardubic Jakuba Rychteckého a člena Rady Pardubického kraje Alexandra Krejčíře. Oběma institucím a dále společnostem  OSF Group, Trelleborg, Meduna kalírna a Tažené konstrukce patří poděkování za finanční podporu stejně tak jako firmám DOPA CZ, Bikesport Chrudim, Cyklo Pejcha a VaK Pardubice za spolupráci.

Letošní závod měl svá specifika. Vzhledem k stále trvajícím protikoronavirovým opatřením bylo zázemí závodu rozděleno na dvě stanoviště - u penzionu Pod Kunětickou horou a na prostranství pod hradem. Účastníci dokládali testy na přítomnost koronaviru a v ojedinělých případech se i testovalo. O organizaci v zázemí a bezpečnost závodníků na trati se staralo 48 dobrovolníků, kteří zde "odsloužili" neuvěřitelných 480 hodin. Během závodu došlo ke dvěma pádům, které  naštěstí skončily pouze odřeninami. Z dosažených rekordů stojí za zmínku hned několik. Závodu se účastnil rekordní počet 138 cyklistů, z nichž 45 závodilo v kategorii jednotlivců.

Vítězem mezi jednotlivci a zároveň absolutním vítězem se s počtem 107 ujetých okruhů (760 km) stal Marek Šroll, který svým výkonem  překonal o jeden okruh loňského vítěze Martina Příhodu. V časovce na jeden okruh (7,1 km) vytvořil dosavadní rekord 10 minut 22 sekund  J. Truhlář z družstva Four Wheelers ze společnosti Foxconn. Vítězem dvoučlenných družstev  se stal tým "Pumpička" s ujetými 73 okruhy (518 km), v kategorii tří - čtyřčlenných družstev zvítězil tým "Pardubický cyklisti" s ujetými 117 okruhy (831 km) a v pěti - šestičlenných družstvech nejvíce bodoval tým "Nemáme najeto", který ale  najeto měl, protože svými 96 okruhy (682 km) porazil dalších sedm stejně početných družstev.

Celkově se ale letos jelo více "na pohodu". Loňský rekord 27 946 ujetých km nebyl překonán ani vyšším počtem závodníků. V tomto roce bylo ujeto 25 255 km a sponzorovaná částka za ujetých 3 557 okruhů byla rozdělena mezi sedmadvacetiletého Marka Hylského, který obdržel na dofinancování závodního tricyklu částku 25 000,- Kč, a sedmiletou Natálku, které přispěl pořádající nadační fond přes 10 000,- Kč na nákup speciálního vozíčku umožňujícího udržovat stabilní polohu těla při těžké diskineziální poruše. Zásadní však bylo, že dobrá nálada, entuziasmus a nadšení pro dobrou věc po celou dobu rozhodně nechyběly a pravidelní účastníci závodu, ať se jednalo o borce na kolech, tricyklech nebo lehokolech, se očividně po roce rádi setkali na akci, kde není rozdílu mezi "kvalifikačními třídami". A o to zde šlo ze všeho nejvíce.

Jana Poddaná