Celoarmádní charitativní akce "Běh pro válečné veterány", kterou pravidelně podporují také logistici ve všech posádkách, je již za námi. Symbolem tohoto běhu se staly silikonové náramky a v posledních letech také tematická trička, jejichž zakoupením každý voják přispívá do Vojenského fondu solidarity.

Na Pardubicku běželi vojáci z velitelství 14. pluku logistické podpory a 141. zásobovacího praporu letos už potřetí po „Stopách Alfréda Bartoše a Silver A“. Trasa štafetového běhu vedla již tradičně místy, připomínajícími působení českých odbojářů. Vybíhalo se z kasáren Letiště Pardubice, přes Valy, Lázně Bohdaneč, Srch a Sezemice, až k Památníku Zámeček, kde trasa končila.

Program sobotního mítinku v Pardubicích byl složen z devíti dostihů, první startoval ve 13 hodin.
FOTO: Návštěvníky závodiště čekala napínavá podívaná. Rozhodla až kamera

V Sezemicích se vojáci na chvíli zastavili, aby položili kytici k Pomníku Alfréda Bartoše. Po ukončení běhu se u Památníku Zámeček všichni společně poklonili památce obětí heydrichiády. Pietního aktu se účastnil velitel 14. pluku logistické podpory plukovník gšt. Miroslav Horáček se zástupci velení pluku, účastníky běhu a ředitelem Památníku Viktorem Janákem. Pan ředitel Janák se pro charitativní běh nadchnul natolik, že se zúčastnil závěrečné štafety. Společně s vojáky běžel trasu od Tyršových sadů až na Zámeček.

Zejména v roce, kdy uplynulo 80 let od heydrichiády, nám tato trasa připomíná hrdinské činy účastníků československého protinacistického odboje za 2. světové války. Zvolená trasa není jen pouhým běžeckým úsekem, je symbolem uznání a respektu skupině Alfréda Bartoše i všem občanům Pardubicka, kteří s domácím odbojem neváhali spolupracovat a zaplatili za to svým životem.

Vnitřně vysídlení uprchlíci v Drahobyči na Ukrajině.
FOTO Z UKRAJINY: Země krvácí. ,,My chceme domů," zní jediné přání uprchlíků

Před veteránským během měli naši vojáci možnost navštívit Památník Zámeček, který leží na pietním místě bývalého nacistického popraviště v Pardubicích. Toto místo připomíná temnou část historie. Jedinečná expozice má být mementem pro budoucí generace. Zachycuje tragické příběhy těch, kteří se dokázali postavit zlu. Připomíná hrůzy nacistického režimu a válečné zločiny páchané nacisty za 2. světové války, zejména pak v období heydrichiády.

Helena Řebíčková