Krásou naducaná kvítka bledulí jarních jistě představují nynější čas předjaří. Rok co rok (od 2019) jsou pořádány z Heřmanova Městce nedělní výpravy k pramenu Čertovky v Železných horách a rok co rok vždy s novými dobrodružstvími.

Autobusový výlet tentokrát vyšel na 10. března. Čtrnáct zájemců přivítal po poledni v Bílém Kameni čerstvý vítr; chvílemi si s nimi hrál na honěnou, ale to jen když je nechránilo vzrostlé stromoví. To je však kolem pramene za severními humny vsi mohutné díky starým olším, tam si na ně nepřišel.

Právě olše a vlhko jsou pro bledule životodárným prostředím, bez něhož se neobejdou. Po pokochání se bílou záplavou kvítí vzala výprava už přes jižní humna vsi ztečí Starkočský potok proti proudu až k partyzánským zemljankám. Z větší části zalesněné prostředí tamější strže utlumilo choutky rozvernému větru téměř na neznatelno.

Zhruba v polovině mírně neschůdné cesty u jezírka se smutným příběhem (o něm příště) polovina účastníků včetně jednoho devadesátiletého výletníka zaslechla volání Lipovecké hospůdky a zkrátila si k ní pouť kolem velkého památníku umučených spoluobčanů za spolupráci s partyzány. Ostatní se v podstatě necestou – navrch stoupající – vrhli kolem zemljanek na vrch Skála s majákem a pomníčkem mladého hudebníka.

Odtamtud už z kopce kolem rozhledny Na Kopečku v Licoměřicích dokráčela druhá půlka ke zdroji občerstvení v Lipovci jen o půl hodiny později oproti první. Shledání bylo radostné, obsluha příjemná, pití i jídlo znamenité. A navíc nám tam zahrál mistr na harmoniku a zapěl pár písní. Co více si přát. Aby zpáteční autobus jel později?

Vlastimil Hloupý, průvodce výprav