Jde o setkání spolků, muzeí a jednotlivců v oboru historické, veteránské, vojenské a branně-bezpečnostní techniky s dynamickými ukázkami. Nebude chybět programová účast Integrovaného záchranného systému a sborů dobrovolných hasičů. Projekt po celou dobu trvání vyzdvihuje úspěchy ve výrobních a humanitních oborech, upozorňuje na hodnoty tradic a idejí a kombinuje jednotlivé programové bloky v kontrastu retro - minulost se současností.

Letos Retroměstečko proběhne pod záštitou a patronací mj. ministra vnitra ČR Lubomíra Metnara, primátora Města Pardubice Martina Charváta, policejního prezidenta ČR brigádního generála Jana Švejdara, poslance Parlamentu ČR Jana Řehounka a dalších.

V programu akce bude nabídnout program pro celou rodinu. Budou to např. ukázky práce a hasičské techniky HZS a sborů dobrovolných hasičů i bezpečnostních složek státu. Zaujme jistě přehlídka auto – moto veteránů, tanková aréna, statická stanoviště, dobové hračky i předměty a nejrůznější technika, které v minulosti pyšně reprezentovaly značku Made in Czechoslovakia a okolní státy. Lákavá je skutečnost, že veškerou techniku si budou moci návštěvníci doslova „osahat“, svézt se v ní, jsou připraveny podrobné výklady ke každému exponátu. Na své si přijdou také děti, v prostoru areálu bude probíhat Superbojovka s Retráčkem o zajímavé ceny. Retroměstečko neopomíjí ani humanitní podtext. Protože spolupracuje s nadacemi, tak právě ony přiblíží, jak se žije lidem s handicapem a představí práci s asistenčními psy.

Věra Nutilová