Když se před půl stoletím boural legendární hotel Veselka, pro mnohé Pardubáky to znamenalo, že s tím odchází část historie města. Nyní reálně hrozí, že Pardubice přijdou o další zajímavou budovu.

Naproti tzv. starému nádraží totiž stojí objekt, kde byl od roku 1850 hotel U Kněžny Libuše, později hotel Koubek, od roku 1930 byl pak objekt znám pod označením hotel Palace. Zde se nacházela oblíbená restaurace, kavárna a bar a také 60 hostinských pokojů. Svému účelu přestal sloužit po roce 1948.

Objekt sice nebyl zdaleka tak slavný, jako v úvodu článku zmíněný hotel Veselka, nicméně pojmenování Veselka nesla restaurace umístěná v přízemí někdejšího hotelu Palace po roce 2000.

Dodnes však je při pohledu z tzv. rychlodráhy patrná zašlá sláva někdejšího hotelu. Architektonické detaily fasády stejně tak jako půloblouk nad průčelím objektu, kde býval v minulosti nápis Palace, dávají tušit, že se jednalo o objekt hodný naší pozornosti stejně jako sousedící domy v Hlaváčově ulici pocházející většinou z přelomu 19. a 20. století.

„Majitel nemovitosti se chystá celý objekt zbořit a nahradit jej bytovým domem, jehož podoba dle dostupných vizualizací rozhodně nebude zapadat do koloritu místa,“ konstatuje Jan Řeháček z Klubu přátel Pardubicka. Nový bytový dům má být postaven nejen na půdorysu původní budovy, ale také na velké části původního vnitrobloku, který dodnes slouží k relaxaci obyvatel okolních domů. Vyrůst zde má 74 bytových jednotek a v suterénních prostorách více než stovka parkovacích míst.

„Rozhodně nemáme v úmyslu zpochybňovat bytovou výstavbu, nicméně je škoda, že při tom nenávratně zmizí jeden objekt spojený s historií města. Navíc realizace záměru povede k značnému dopravnímu zatížení této oblasti,“ vyjadřuje své zklamání nad chystaným projektem Řeháček.

Klub přátel Pardubicka