Jaro prvními květy ohlašuje svůj příchod. A letos obzvlášť brzy už vykvetly bledule u pramenu Čertovky, kam rok co rok podnikají linkovým autobusem Chrudim-Ronov nejen členové Spolku přátel Heřmanova Městce (SPHM) vždy dvě malé nedělní výpravy.

První se uskutečnila v tu poslední únorovou (26. 2.). Napoprvé si u Bílého Kamene vychutnalo „čertovská“ kvítka sedm statečných. A to doslova a do písmene. Počasí totiž toho odpoledne zdivočilo: několikerá sněžení střídala modrá obloha a po bezvětřích padaly krupky se silným větrem.

Replika Kašparova letadla.
Pohleďte na letadlo Jana Kašpara. V tomto stoji letěl z Pardubic do Chuchle

Na druhou stranu, kdy se vám poštěstí zhlédnou bílé bledule v bílém sněhu? Poté už jen trojice využila času do dalšího zpátečního autobusu z Lipovce a vzala to procházkou na druhou stranu od Kamene podél Starkočského potoka až k partyzánským zemljankám. Nakonec se výprava osvěžila ve vyhřáté lipovecké hospůdce, než v 16:38 vyjela autobusem na Chrudim. Obdobně se tak stane i tuto neděli (5. 3.) a níže podepsaný „vedoucí výpravy“ srdečně zve širší veřejnost. Jistě nebudete zklamáni z krás nejzápadnější části chrudimského okresu.

Do Bílého Kamene přijíždí autobus ve 13:14 „Ronovák“ č. 103 z Chrudimi (12:36), Morašic (12:50), H. Městce (13:00) či Načešic (13:04). Hravě lze stihnout i autobus zpátky za půl hodiny (13:46), neb Čertovka pramení tři sta metrů od zastávky. Jestli se tam i napodruhé budou čerti ženit, zaručit však nelze.

Vlastimil Hloupý, člen SPHM