V pořadí 355. pokračování cyklu Hovory o Pardubicku, který pořádá Klub přátel Pardubicka, zve na projekci cestopisného dokumentu Jaroslava Nováka o památkách Alanye, Zeleného kaňonu, Bodrumu s okolím i řeckém ostrovu Kos.

Devadesátiminutový cestopisný videodokument začíná na Turecké riviéře v Alanyi. Známému letovisku vévodí hradní pevnost, od níž jsou unikátní výhledy na město i hornaté okolí. Severovýchodně od stotisícového města se do moře vlévá řeka Manavgat, která nedaleko od pobřeží vytváří uprostřed Zeleného kaňonu unikátní přehradní jezero. Tříhodinová plavba po jeho hladině nás zavede do obou cípů přehradního jezera i ke třetímu nejmohutnějšímu vodnímu prameni na planetě.

Do třetí části filmu zařadil autor i letní návštěvu, asi nejvýznamnějšího letoviska Egejské riviéry, města Bodrum. Tady se dá obdivovat především zachovalý Johanitský hrad sv. Petra, unikátní Mausoleum, několik městských bran a také les stěžňů, těch nejluxusnějších jachet boháčů z celého světa. Z Bodrumu je to coby kamenem dohodil na řecký ostrov Kos, rodiště Hippokrata, otce medicíny. I tam se autoři filmu lodí na jeden den vydali. Navštívili Asklepio, hrad, římský Odeion a další historické zajímavosti.

Akce se koná ve středu 21. února od 18 hodin v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí v Pardubicích. Vstup je zdarma, veřejnost je zvána.

Jan Řeháček, předseda Klubu přátel Pardubicka