Od roku 1964 je zámek v Chroustovicích kulturní památkou. V roce 1823 koupil panství kníže Karel Thurn Taxis a zámek sloužil jako jeho letní sídlo. V roce 1919 ho odkoupil československý stát. Současným majitelem je Pardubický kraj, v jeho areálu sídlí odborné učiliště a není veřejnosti běžně přístupný.

Jednu poznámku si neodpustím. Krajský úřad v rámci optimalizace školství rozhodl v roce 2003, o tom, že Zemědělská škola v Dolní Rovni ukončí v roce svého osmdesátiletého výročí svou vzdělávací činnost s přesunem některých učebních oborů právě na zámek do Chroustovic.

Žesťová harmonie Pardubice ze ZUŠ Pardubice Havlíčkova na vystoupila Slavnostním zahájení Pražského jara v Praze.
Žesťová harmonie Pardubice vystoupila na Slavnostním zahájení Pražského jara

Na schodištích zámku tak dnes nevidíme sbírky zbraní či loveckých trofejí, ale euroklipy propagující různé učební obory. Osobně jsem nepochopil tehdejší strategii kraje, který v té době určitě nepatřil mezi turisticky nejvyhledávanější destinace, že zavřel jednu tradiční školu s bohatou historií a nádherný zámek ponechal pro potřeby učňovského školství…

Abych však nebyl pesimistický a sdělil i něco pozitivního, musím s nadšením konstatovat, že v budově zámku je nádherný Zrcadlový sál s balkonovým výhledem do krásné zahrady, respektive parku. Sál slouží ke slavnostním účelům, a já měl to štěstí, že jsem se dne 12. 5. 2024 mohl osobně zúčastnit nádherného koncertu sopranistky Noemy Erba a světového tenoristy Paolo Lardizzone z Itálie, za klavírního doprovodu Martina Peschíka, dirigenta Západočeského symfonického orchestru a Opery Jihočeského divadla.

Jaroslav Němec uspěl v soutěži v pojídání párků.
Maxijedlík Jarda vyhrál v Moravanech soutěž v pojídání párků

U vchodu čekal na návštěvníky welcome drink v podobě alko i nealko šumivého sektu, sál se rychle plnil a jak jsem mohl zkontrolovat, ani jedna židle nezůstala volná! Jak už bývá dobrým zvykem, měl jsem s sebou i svůj fotoaparát a s laskavým svolením od interpretů pořídit pár obrázků nejen pro sebe, ale i pro vás, milí přátelé.

Co vše bylo na pořadu dne? Podívejte se na obrázky, program krásného podvečerního koncertu mezi nimi naleznete.

Farmářské trhy v Pardubicích.
Farmářské trhy opět v Pardubicích. Tentokrát i s cukrářskou dílničkou pro děti

Co říci závěrem? Nádherná akce v nádherném prostředí, závěrečný Standing Ovations hovoří o všem. Kdo neměl to štěstí být v Chroustovicích, má šanci navštívit dne 29. 9. 2024 další akci této sopranistky, tentokrát v sále radnice v Pardubicích.

A ještě jednu aktuální věc prozradím. Paní Noema není pouze talentovanou umělkyní, ale také výjimečným dobrovolníkem, který se stal nezbytnou součástí dobrovolnického centra. Svojí energii a péči uplatňuje v životě osamělého seniora italské národnosti, pana Vittoria, klienta služeb Oblastní charity Chrudim, který byl koncertu rovněž přítomen.

Za tuto svou činnost převezme dne 22. 5. 2024 vážená paní umělkyně významné ocenění v Hradci Králové, prestižní cenu Křesadlo 2023, která je udělována za výkon dobrovolnické činnosti v regionu bývalého Východočeského kraje, člověku, který pomáhá neziskové organizaci, nebo nezávisle na organizaci pomáhá komunitě, obci, nebo jednotlivci. Gratulujeme! Budeme se těšit na další obdobně krásnou kulturní akci této výjimečné osobnosti společenského i kulturního života!