Dvanáct týmů základních škol se pokusilo nápaditým způsobem ukázat, jaké využití má chemie v kriminalistice. Cílem projektového dne je představit chemii jako vysoce kreativní a tvůrčí vědu, založenou na týmové spolupráci a odvaze experimentovat. Slavnostního zahájení se ujal ředitel pořádající školy Jan Ptáček, člen Rady Pardubického kraje zodpovědný za školství Bohumil Bernášek a zástupci generálních partnerů soutěže. Souběžně s prezentací projektů proběhlo také jednání PR výboru vybraných členů Svazu chemického průmyslu ČR.
Zadání letošních projektů znělo Chemik na stopě zločinu a týmy žáků devátých tříd na něm pracovaly od října loňského roku. „K práci moderního detektiva dnes patří nejaktuálnější poznatky z mnoha přírodních věd. Jednou z prudce se rozvíjejících oblastí je forenzní kriminalistická chemie,“ přibližuje Alena Volejníková ze SPŠCH, autorka soutěžního zadání. „Každý tým si mohl zvolit libovolný příklad využití chemie v kriminalistice – od daktyloskopie přes důkazy krevních stop a povýstřelových zplodin až po stanovení obsahu alkoholu v krvi nebo analýzu DNA. Některé týmy si vytvořily vlastní detektivní příběh a usvědčily pachatele chemickými metodami. Žáci nejprve instalovali postery v tělocvičně, kde svoje práce zevrubně představili, a poté pokračovali v odborných učebnách. Tam nabídli porotě i divákům ukázky chemických pokusů, krátké tematické filmy, divadelní scénky, hudební vystoupení nebo počítačové animace,“ doplňuje Volejníková.
Předvedené výkony hodnotila porota složená z pedagogů SPŠCH. Pořadí týmů ale mohli ovlivnit i hosté z řad partnerů soutěže, kteří svým favoritům udíleli preferenční hlasy. „Největší důraz při posuzování projektů klademe na invenci a tvořivé myšlení žáků, protože ty jsou předpokladem úspěchu v jakémkoliv oboru,“ vysvětluje ředitel SPŠCH Jan Ptáček. A dodává, že nabídka letošních témat byla skutečně pestrá. Porota hodnotila projekty s názvy Nevěrný manžel, Vrahova slabina, Po stopách královny Kleopatry nebo Smrtící růžová.
Slavnostní vyhlášení výsledků všech kategorií regionálního kola soutěže se uskuteční 18. března 2020 v pardubickém ABC klubu a bude mít charakter zábavného odpoledne. „Slavnostní vyhlášení výsledků je poděkováním žákům i jejich učitelům za účast v soutěži a práci nad rámec školy. Akci se proto snažíme zpestřit nejen přitažlivým programem, ale i hodnotnými cenami, které předají významní hosté z řad partnerů soutěže,“ podotýká Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která klání organizačně zajišťuje.
Vyvrcholením soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR bude celostátní finále jednotlivců, které 9. června 2020 pořádá Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR a MŠMT. Národní finále rozhodne o tom, kdo se stane králem mladých chemiků pro rok 2020.
Robert Čebiš