Ve 20 hodin se otevře Zelená brána pro ty, kteří chtějí vystoupat 154 schodů, aby se podívali na Pardubice z výšky. O půl hodiny později otevře brány pardubický zámek a nabídne návštěvníkům již devatenáctou Štědrovečerní muzejní noc. Až do půlnoci budou moci návštěvníci zdarma vstoupit do historické expozice Pardubice – příběh města, archeologické expozice Proti proudu času a expozice skla. Otevřena bude i vyhlídka na zámecké věži a prostory Východočeské galerie. Neodmyslitelnou součástí svátečního večera je pro pardubické patrioty i Rybova Česká mše vánoční. I letos ve 23:00 rozezní její tóny Pernštýnské náměstí, zpívat se bude na pódiu před domem U Jonáše.

Před půlnocí se část Pardubáků vydá do městského divadla, kde ve 24:00 začíná tradiční Štědrovečerní zpívání, jiní zamíří na půlnoční bohoslužby do kostela sv. Bartoloměje či v kostele Zvěstování Panny Marie, jiní ještě cestou domů usednou po nočním putování historickým centrem v některé z restaurací, kaváren či vináren, které bývají otevřené. Pardubická štědrovečerní procházka je přitom stále ojedinělou akcí svého druhu v České republice.

„Fascinuje mně sváteční nálada, kterou si lidé s sebou nesou a srdečnost s jakou se v tento sváteční večer setkávají. Je vidět, že kouzlo Vánoc stále funguje a ti, kteří tuto tradici před 20 lety založili, mohou mít oprávněnou radost z toho, že ji obyvatelé Pardubic vzali za svou,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

„Do města vyrážíme každý rok, chyběli jsme snad jen jednou, kvůli nemoci. Zažili jsme tak Pardubice na Štědrý večer zasněžené, těch bylo opravdu jen pár, ale i téměř jarní, nebo zmoklé. Přesto si tuhle procházku nenecháme ujít,“ podělila se o své vzpomínky jedna z pamětnic počátků této tradice Alice Formánková.