Obdivovatelem umění jsem celý život. O sportovcích a umělcích jsem už i více méně něco málo napsal. Zřídka, téměř vůbec, však zmiňuji řemeslo, které má zlaté dno a řemeslníky. Rozhodl jsem se, že to dnes alespoň trochu napravím.

Nemusím psát ze široka o tom, že sehnat dnes dobrého řemeslníka, jakéhokoliv oboru, je pomalu taková trefa, jakou je výhra ve Sportce! To ví každý. Ptáte se, jaké řemeslníky chci dnes zmínit? Stavební truhláře, přátelé. Takové, kteří dokáží klidně vyrobit nebo opravit vrata, zhotovit nablýskané schodiště, dřevěná okna, nábytek, pergoly, ploty a prostě vše, co se dřevem souvisí.

Na den sv. Floriána dostali hasiči HZS Pardubického kraje novou cisternovou automobilovou stříkačku Scania.
Patron hasičů Florián předal hasičům v Pardubicích novou cisternovou stříkačku

Konkrétně mistry svého oboru, pana Lumíra Jirouta staršího a jeho syna Lumíra Jirouta mladšího, oba z Tynišťka. Pan Lumír Jirout starší se řemeslu věnoval celý svůj profesní život, 11 let pracoval v OSP Vysoké Mýto, a hned po revoluci, od roku 1989 pracuje jako OSVČ. V mládí hrál fotbal za TJ Sokol Jaroslav, fandí Spartě Praha a nějaký čas dělal dokonce ve své obci neuvolněného starostu.

V otcových šlépějích se ubírá i Lumír Jirout mladší. Po vyučení pracoval ve firmě Stavomontáže Pardubice. Když tato firma skončila, začal podnikat se svým otcem, který je již svým věkem důchodce, ale stále dobrým parťákem. Zajímavostí je, že syn fandí týmu SK Slavia Praha, oba společně pak fotbalistům z Jaroslavi…

První koncert turné Tour 100 Pala Habery a skupiny Team v pardubické aréně.
FOTO: Pavol Habera se skupinou Team v Pardubicích odstartoval turné Tour 100

Rozdílné fotbalové sympatie k pražským „S“ však vůbec nejsou překážkou toho, aby spolu v pohodě spolupracovali. Naopak, má to tu výhodu, že pokud se pustí se zákazníkem do řeči o fotbale, je skoro jisté, že jeden nebo druhý bude na té stejné vlně jako zákazník!

Tak jsme začali o Slavii a skončili u toho, že jsem se já s panem Lumírem starším potkával na hřišti v dresu TJ Sokol Roveň jako jeho soupeř! A než jsme to dopovídali, práce byla hotová! Perfektní práce. Protože mistři jsou mistři!