Po dvouleté odmlce se začátkem května vrátí do Pardubic festival Multikulturní týden. Jeho jedenáctý ročník se bude konat na různých místech v našem městě od 6. - 11. 5. 2022. Cílem festivalu je nejen představování rozličných kultur světa, ale také vytváření prostoru pro přátelská setkávání, poznávání a zábavu. Organizátoři připravují bohatý program nabitý hudbou a tancem, výtvarné dílny, projekce, diskuse, autorská čtení i výstavy.

Festival zahájí v pátek 6. 5. odpolední program na Příhrádku a zajímavá vystoupení, výtvarné dílny s tématikou Bavorska a Mexika, prodejní stánky nabízející např. produkty z Mexika, kávu z Kolumbie, výborný český cider od Pardubického lajfu, francouzské, ukrajinské a mongolské pochutiny. Pro rodiny s dětmi bude připraven program na louce a příznivcům fair trade nabídne program besedu s Colores Mexico.

Mníšek pod Brdy.
Tip na výlet: Poznejte zámek, který býval až po strop plný citlivých informací

Sobotní odpoledne a večer bude věnován především hudbě a tanci, taneční workshopy i závěrečné vystoupení taneční školy Flamenco Pardubice rozhýbou Divadlo Exil. Nedělní program ocení jak sportovci během volejbalového turnaje, tak i děti, které baví tvořit v rámci dílen v Galerii města Pardubic (GAMPA), či zájemci o romskou kulturu. Ty čeká autorské čtení s romskými spisovatelkami Věrou Kokyovou a Věrou Danišovou a projekce dokumentu „Jak jsem se stala partyzánkou“ s on-line debatou s režisérkou filmu Věrou Lackovou.

Pondělní program obohatí studentská konference Katedry sociální a kulturní antropologie Univerzity Pardubice SOCIOCON nebo diskusní program s podnikateli z řad cizinců ve spolupráci s P-PINK. Úterní podvečer osloví diváky studentským dokumentem Ondřeje Valchaře „Kde domov můj“ na téma odsunu Němců na Broumovsku, který v r. 2021 získal v Německu Cenu za kulturu a publicistiku. Místem konání bude Knihovní centrum U Vokolků na Příhrádku. A milovníci hudby budou moci hned po besedě zavítat do Divadla Exil na recitál mexické sopranistky Naomi Villegas. Závěrečný festivalový den pak nabídne jak výtvarný program pro rodiny s dětmi v GAMPA, tak kuchařský ateliér s Alliance Francaise (AF) v IC Kosatec či hudební tečku ve spolupráci s Univerzitou Pardubice.

Jaký je váš oblíbený recept? Máte raději sladké nebo slané?
VÝZVA: Kulajda, škvarková pomazánka, perník. Pošlete nám své oblíbené recepty

Doprovodný program festivalu zahrnuje např. výstavu „Světlo písma“ od Bulharského kulturního institutu, soutěžní on-line kvíz na téma „Bavorsko“ či výtvarnou soutěž pro mládež ve spolupráci s AF.

Pro mateřské i základní školy připraví studenti pardubické univerzity dopolední program „Letem světem“ a učitelé mohou využít nabídku interaktivních programů „Cizinci a fake news“, případně Multikulturní pracovní listy zpracované lektorkou Europe Direct Pardubice.

Více informací o programu na www.facebook.com/multikulturnityden.

Michal Mikulec