Do města perníku a světoznámých dostihů se dostavilo Divadlo Dětí již ve čtvrtek 15. června, aby zde na Komorní scéně připravilo inscenaci na dvojici představení pro pardubické děti v pátečním dopoledni. Děti se svým pedagogickým doprovodem dorazily nejprve v 8.30 a potom v 10 hodin a po dvakráte zcela zaplnily hlediště útulné divadelní scény. Metodická příprava diváků je nedílnou součástí přípravy, realizace a následné evaluace představení pohádky O Balynce, dobrém štěněti a třídě nízkých kamarádů.

V bezmála stotisícových Pardubicích nebylo obtížné nalézt zájemce o představení s lehce environmentálně orientovaným plánem dětského detektivního představení. A tak i v tomto městě krásného kraje zazněly v pátečním dopoledni verše a zpěv třídícího chorálu Halalí, tralalí, netřídí jen pomalí.  Pak se soubor vydal na základnu do Karlových Varů na přípravu posledních předprázdninových představení na hradě Trosky.

Více jak šedesát představení odehrálo Divadlo Dětí pro své diváky v divadelních sálech celé České republiky od začátku jara do konce školního roku. Kromě sálů v konvenčních divadlech a domech kultury převážně v severních Čechách a na Moravě, viděly představení rovněž děti například v historickém divadelním sále na zámku Kačina, v moderně rekonstruovaných prostorech v ostravských Vítkovicích či na hradech a zámcích. Některá představení budou hrána ve slovensko - české verzi v rámci aktivit Mezinárodního hudebního divadla dětí, turné pohádky po Slovensku proběhne v říjnu 2023.  

Kristýna Sklenářová