Halloween - All Hallow´s Eve (skotsky) - je původně keltský svátek. Slaví se den před dnem Všech svatých (1. října). Při oslavách se zapalují obrovské ohně a lidé nosí různé převleky - masky, které je chrání před zlými duchy.

S přistěhovalci z Irska se dostal do Ameriky a tam zmutoval do dnešní podoby známé i u nás. Oranžová a černá je dominantní barvou Halloweenu. Dlabání dýně a hororové příběhy provázejí oslavy.

U nás dáváme přednost oslavám Dušiček, které se slaví 2. listopadu. Navštěvujeme hroby na hřbitovech a pokládáme na ně květiny a zapalujeme svíčky. Doporučuji navštívit po setmění některý hřbitov. Množství svíček dává hřbitovu takou zvláštní atmosféru. Škoda, že mrtví nemohou vidět, v jak krásném prostředí leží.

Halloweenské gulášobraní

V Pardubicích se letos oslava Halloweenu spojila s naším národním pokrmem gulášem. Ve fanzóne fotbalového stadionu se při Halloweenském gulášobraní v sobotu 4. listopadu uskutečnila výstava vyřezávaných dýní, která se spojila právě se soutěží ve vaření gulášů.

Zdroj: Jaroslav Černý

Bohužel, zásahem EU jsme si už nemohli pochutnat na pravém českém guláši. Ten musí být den starý a patřičně připálený a s chlebem. Podávaný guláš byl vařený v ten samý den a nebyl připálený. Na druhou stranu se člověk mohl zúčastnit jeho tvorby jako čumil. Čumil je ten, co čuměl, jak se to dělá. A jak velí tradice, taky radil těm, co vařili. Tady by ve slově vařili mělo být i tvrdé y. V těch deseti soutěžících družstvech byla i družstva čistokrevné ženská/dívčí/babičkovská.

P.S. Takové malé upozornění. Irsko a Česko mají společné předky: Kelty.

Mohlo by vás zajímat: Most v Doubravicích se do konce měsíce uzavře. Dostane nový asfalt

Zdroj: Michal Žampach