„Tato akce se uskutečnila již pojedenácté a poprvé po pauze, kterou zapříčinila pandemie koronaviru,“ uvedla Jana Machová, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka (KONEP). Tato organizace zastřešující neziskové organizace z celého Pardubického kraje uspořádala odpoledne plné nabitého programu společně s farmou Apolenka. Akce se uskutečnila v úterý 12. září.

„Máme radost, že přišlo tolik návštěvníků. Počasí nám vyšlo, neziskové organizace a prodejci připravili pro děti i dospělé spoustu zajímavých aktivit,“ konstatovala Jolana Štěpánková, ředitelka Apolenky a současně předsedkyně správní rady Koalice nevládek Pardubicka.

Za pozornost stál i atraktivní kulturní program. Jeho hlavním lákadlem bylo vystoupení kapely MIXLE V Piksle, což je unikátní projekt členů populární pardubické skupiny Vypsaná fiXa pro děti.

„Atmosféra na Apolence byla skvělá. Bylo vidět, že i přes velké vedro se děti dobře bavily. A snad i jejich rodiče,“ usmál se frontman formace MIXLE V Piksle Michal „Márdi“ Mareda. O dobrou náladu se postaralo také Týbrďo divadlo!, které zahrálo Pohádku perníkovou, šípkovou a červenou. „Moc děkujeme pořadatelům za pozvání. Byla to super akce. Evidentně se ukázalo být dobrým nápadem, že se po covidu znovu obnovila její tradice. Skvělé bylo, že přišlo hodně lidí. A dětem se snad naše produkce, alespoň podle reakcí z publika, líbila,“ přidala se principálka divadla Jana Kaucká. „Návštěvníci vypadali nadšeně a spokojeně. K vidění tu bylo hodně rozmanitých stánků. Celou dobu tu bylo co dělat. A i doprovodný program byl atraktivní,“ dodala s úsměvem Jana Kaucká.

V Apolence byla k vidění též jóga pro děti a malování na obličej. Nechyběla ani ukázka dravců, králičí HOP či psí agility. K mání zde byly rovněž nejrůznější produkty od regionálních výrobců.

Spokojenost neskrývali ani ti, co prezentovali svou činnost ve stáncích. „Moc se nám tady líbilo. Mile nás překvapila velká účast dětí a rodičů. Panovala tu krásná atmosféra, kterou podpořilo i hezké počasí. Děti, co k nám přišly plnit úkoly, byly úžasné a šikovné, tak jsme z toho měli radost,“ svěřila se Jaroslava Chocherčáková, vedoucí sociálních služeb Základní školy a Praktické školy Svítání.

Tomáš Dvořák