Slavín je součástí Vyšehradského hřbitova v Praze, který je v majetku města. Kolem kapitulního chrámu sv. Petra a Pavla je pochováno kolem šesti set významných osobností. Spisovatelé, básníci, muzikanti, pěvci, lékaři. Na jejich kamenných náhrobcích jsou vyvedeny sochy či reliéfy často významnými českými sochaři.

Společné místo odpočinku národních velikánů

Celou jednu stranu hřbitova zabírá Slavín, společné místo odpočinku národních velikánů. Hřbitov je rozdělen na sekce a u vchodu je seznam, jak kterého velikána a kde najdete. Pokud si prohlédnete přiložené fotografie, nemusíte po hřbitově chodit a hledat. Avšak osobní návštěvu to nevynahradí.

Stojí tam i pomník českým hercům, který byl odhalen 25. 6. 1999. Je to společný hrob herců bez rodin. Jako první sem byla v roce 1999 uložena herečka Vlasta Fabianová (1912 – 1991) a v roce 2000 herečka a zpěvačka Ljuba Hermanová (1913 – 1996). Později i Zdeněk Dítě (herec), Karel Vlach (dirigent), Drahomira Tikalová (operní zpěvačka), Zuzana Navarová (zpěvačka), Zita Kabátová (herečka).

Navštívit Vyšehradský hřbitov stojí za to. Dalším takovým hřbitovem v Praze jsou Olšanské hřbitovy (kde odpočívá například Jan Werich) nebo hřbitov na Malvazinkách (zde je pochován Karel Gott či Eva Pilarová).

Jak se lidé rodí, tak i umírají… My můžeme s úctou zavzpomínat.

Jaroslav Černý