Čechy krásné, Čechy naše… Cestujete rádi po vlastech českých a jste fascinováni stále novými a novými, dříve nenavštívenými místy? Nebo máte místa, kam se po letech vždy rádi vracíte? My oboje ano. Tentokrát jsme si řekli, když nevíme kam, pojedem do Borovan. Borovany jsou městečko v Jihočeském kraji, je tam bývalý augustiniánský klášter založený v roce 1455, rozšířený o barokní prelaturu v 18. století, který vedle prohlídky kláštera nabízí interaktivní expozici železnice či pravou Peklománii.

Dům oběšených panenek ve Rváčově u Hlinska
FOTO: Výjev skoro jako z hororu. Oběšené panenky dál děsí i šokují turisty

K tomu nádherné zahrady, parky a v neposlední řadě, vynikající vinotéka. V rámci ní byla možnost navštívit zrekonstruované historické sklepy, které původně sloužily pivovaru. Pan majitel se nám věnoval osobně a jeho výklad i zápal pro věc byl zcela mimořádný. Stejně tak jako jeho archiv vín. No a co pro nás bylo podstatné?

Z Borovan bylo kousek do Českého Krumlova, Třeboně, do Novohradských hor s Tereziným údolím a vodopádem, do Nových Hradů, Trhových Svinů, na Kleť či do ZOO Dvorec. Cestou jsme se zastavili i v Jindřichově Hradci, Trocnově či v klášteře Zlatá Koruna. Jediné, čeho jsme litovali, bylo to, že jsme se termínově těsně minuli s akcí hudebního festivalu Jihočeské Nové Hrady, a v rámci něho pak především vystoupení mistra houslí, pana Jaroslava Svěceného.

Balony v Chrudimi.
FOTO, VIDEO: Vzhůru do oblak! Balony se vznášely vysoko nad hlavami diváků

Závěr, kdo neví kam, může se nechat inspirovat a vyrazit taky tam. Těch míst vhodných k návštěvě a poznání je daleko více, proto i my tam zase někdy příště určitě vyrazím. 

Jaromír Pýcha, Dolní Roveň