Za poslední rok se v Zemi Keltů v Nasavrkách v Pardubickém kraji rozhodně nezahálelo. Díky lidem, kteří rádi tráví volný čas v přírodě, nebojí se přiložit ruku k dílu a nechybí jim dobrá nálada, se podařilo v uplynulém roce zorganizovat celkem 10 dobrovolnických brigád.

Před zahájením sezóny se dobrovolníci věnovali především přípravě areálu na otevření. K tomu patřilo pokračování na stavbě nových objektů, údržba a opravy již hotových objektů, péče o skanzenová zvířátka. V průběhu jara a léta dobrovolníci pomáhali na akcích, které se na skanzenu pořádaly. Bez povšimnutí nezůstalo ani okolí areálu, kde dobrovolníci průběžně pečovali o čistotu zejména v okolí Allarovy stezky a lomu. Po skončení sezóny dobrovolníci pomáhali připravit skanzen na zimu. Nicméně ani v zimních měsících se nezahálelo – v tuto dobu se pokročilo s pracemi v interiérech objektů. Brigády probíhaly za každého počasí, o jehož proměnlivost není v Zemi Keltů nouze, i proto nadále platí, že dobrovolník je nepromokavý.

Letní stadion v Pardubicích.
Dlouho očekávaný stadion otevře utkání se Slavií. Co se povedlo a co fandům vadí

Nejviditelnější změny, které jsou výsledkem dobrovolnických brigád, mohou návštěvníci skanzenu pozorovat ve dvorci náčelníka, kde byl dokončen plot, dále došlo k založení a rozšiřování zahrádky ve dvorci hrnčíře, a pokročilo se i s úpravou interiéru obytné budovy ve dvorci řezbáře. Dobrovolníci jsou nedílnou součástí výstavby Země Keltů a za uplynulý rok jim patří velký dík. I v roce 2023 budou dobrovolnické brigády pravidelně organizovány, v případě zájmu sledujte facebook Země Keltů, kde jsou zveřejňována data brigád.

Karolína Hanzlová

Zdroj: Youtube