Motto: MDŽ je spojováno se stávkou newyorských švadlen 8. 3. 1908 za volební právo amerických žen. První den žen se pak konal o rok později. V Česku byl v roce 2004 zařazen mezi významné dny. V západní části Evropy moc oslavován není.

8. 3. 2023 Palác Pardubice MDŽ - Mezinárodní den žen

Celé odpoledne s přehledem svým vlastním provázel moderátor Petr Jančařík (to je ten s tím rozcuchaným ježkem a většinou s mikrofonem v ruce). Pardubická taneční skupina Senza babča se předvedla v plné kráse (chtělo by to více mužských, aby se oslavenkyně trochu více pokochaly). Zpěvák Josef Sochor nezklamal (to je ten s bílými vlasy). I duety se zpěvačkou Zuzanou Grohovou (to je ta v té černobílé divoké textílii) byly dobré. Zpěvačka Marie Hanzelková byla výborná, včetně lechtivých vtipů (to je ta blondýna v květované blůzce). Bohužel ani jeden z jejich mnohých vtipů nelze publikovat. Škoda, byly výborné, až se diváci smáli. (tady by mohlo být smály. No, ale jeden, dva mužský by se v publiku našel). 

Kladrubské klisny.
FOTO: Pozvánka na příjemný výlet na Pardubicku. Park Mošnice nezklame

Pohodové odpoledne, jaké by při oslavách mělo být. Venku sice pršelo, o to větší byla návštěva. Bylo plno, žádná židle nebyla volná. Úspěšné odpoledne. Paní Hanzelková a pan Jančařík byli tak hodní a pronesli pár slov na kameru pro čtenáře internetového Pardubického deníku, včetně receptu jak udělat nejlepší krupicovou kaši. Nad akcí převzal záštitu primátor Pardubic Jan Nadrchal.

Jaroslav Černý

Vladislavský sál.
FOTO: Tady Petr Pavel složí slib a stane se prezidentem České republiky