Tak nám zavřou pardubický pivovar. Už brzo. A tak jsem si nemohl nechat ujít exkuzi. Byla poučná. Byla s ochutnávkou. A byla i výchovně účinná. Prostě měla všechna nej. Pivovar je moderní, všechno nové, nablejskané a udržované. Ale protože ekonomika ja svinstvo, tak bude zavřen. Později zbourán a na výhodném místě postaven market, placené podzemní garáže nebo bytové jednotky. Taky by zde mohl být postaven nový městský či krajský úřad. Uvidí se.

Na velké fotografii lahvovna pardubického pivovaru, rok 1967.
Z HISTORIE: Pivo v ohrožení. Skončí tradice, která se píše 151 let?

Můžeme se na to podívat i jinak. Při jedné z cest jsem měl možnost podívat se do irského pivovaru Guiness. Pivovar asi dobře prosperoval, neboť vedle stávajícího pivovaru si postavil nový pivovar. A ve starém zřídil expozici. Je navštěvovaná a dává lidem náhlédnout do starých prostor pivovaru a starých pracovních postupů.

Zajímavost: Video z návštěvy irského pivovaru Guiness

Zdroj: Jaroslav Černý

Jak se dělaly sudy, je vidět na videu. Trochu moc sestříhané, ale co se dá dělat. Jedno patro je věnováno starým relikviím a upomínkovým předmětům nebývalého množství. V pátem patře je pak kruhový výčepní pult a pár stolečků k posezení. Těch je málo, nestačí návštěvnosti, a tak se sedí na zemi. Prosklením je krásný pohled na Dublin. Dobrou chuť.

Jaroslav Černý, Pardubice