Nedám se očkovat, říkal jsem někdy před deseti měsíci. Člověk však míní a čas mění. Minulou středu to pískli pro věkovou kategorii 55 plus a já se hned registroval a tento pátek jsem v budově Krajského úřadu, sále Jana Kašpara v Pardubicích, absolvoval již první dávku očkování. Proč? Protože nic jiného nám vlastně nezbývá. Pravidelné šťourání v nose, dříve dokonce dvakrát týdně, mě už fakt nebaví, představa, že pokud si budeme chtít dovolit někam zajet na dovolenou, tak ani náhodou bez testu, s kulturou i sportem je to obdobné.

Minulý pátek jsem byl jako doprovod s manželkou. Jako učitelka měla protekčně možnost nechat se očkovat bez ohledu na rok narození přednostně. Tím, že jsem tam byl v roli doprovodu o týden dříve, měl jsem následně při své očko akci trochu strach. Vůbec ne z toho, co mě čeká po odhalení levého ramene, ale z toho, aby při mé smůle zrovna nespadlo letadlo, kdyby bolestí či leknutím v sále někdo zařval jako lev! Sál Jana Kašpara budovy Krajského úřadu pro Pardubický kraj v bývalé pardubické reálce totiž zdobí, pod stropem zavěšený, model Blériota tohoto průkopníka letectví, který pardubickou reálku navštěvoval. Ještě že tam ve vzduchu nevisí první umělá družice Země Sputnik, říkal jsem si v duchu…

A vážení, když už jsem tam byl, pár obrázků jsem tam pro vás zase pořídil. Musím říct, že organizace očkování tam je perfektně „zmáknutá“, vše běželo jak po drátku. Jedna sestřička poznamenala, že nyní, když už jsou na řadě mladší ročníky (pozn. taková poznámka vetchého starce sama o sobě potěší), jde již vše daleko rychleji než na začátku. Personál zajišťující očkování byl po oba dva dny velice milý, vstřícný a přívětivý. Sestřička či paní doktorka, která mi aplikovala včeličku, byla i nekompromisní, neboť po tři dny mi řekla, že si člověk nesmí udělat radost ani jednou lahvovou pivoňkou z Plzně. Byla však milá a focení mi s úsměvem povolila. Mezi lidmi i personálem jsem pozoroval jen a jen pozitivní náladu. Letadlo nespadlo, takže pohoda. Každý, stejně jako já, se již asi těší do hlediště divadel, na tribuny stadionů či na letošní báječnou dovolenou.

Jaromír Pýcha, Dolní Roveň