Tři, dva jedna a jedeme! Nejsem novinář ani fotograf. Když někde jsem a zrovna mám chuť a náladu, úplně nezávisle pořídím nějaké fotografie a třeba k tomu i něco sepíšu pro druhé. Prostě žiju si a píšu svůj Roveňský poločas, nejen v Rovni, ale i v okolí. Věděl jsem o tom, že v sobotu dopoledne 16. 3. 2024 místní Klub českých velocipedistů v Holicích oficiálně zahajuje v pořadí již 126. rok svého aktivního fungování.

Jelikož vím, že se jedná o partičku prima lidiček, kteří jsou rádi cyklo aktivní a mají zájem při té příležitosti poznávat něco nového, včetně historie, spojil jsem cestu na nákup v supermarketu s krátkým zastavením u sokolovny a na náměstí v Holicích. Prvního jsem zahlédl předsedu spolku pana Tomáše Formánka. Sem tam z oblohy drobet ukáplo, a tak můj dotaz byl jasný. Pane předsedo, jste připraveni na mokrou variantu? Nejsme, byla stručná a jasná odpověď. Máme totiž pěkné počasí předem a včas objednané!

Odemykání kol Klubu českých velocipedistů Holice.Odemykání kol Klubu českých velocipedistů Holice.Zdroj: Jaromír Pýcha

Dozvěděl jsem se rovněž, že právě v rámci této první krátké vyjížďky bude mít nejprve premiéru symbolické odemykání kol. K tomu účelu vyrobil jeden z účastníků, šikovný pan Prokop nádherný klíč! Nebylo třeba mnoho slov, odemykání proběhlo, pár fotek pořídila známá holická fotografka, paní Lída Říhová, já jsem se k ní nenápadně přidal a potom již účastníci mohli vyrazit na cestu Stezkou od Malicha k Holubovi. Akce nesla název S kronikářem města za historií Holic. Kronikář pan Václav Kment byl jako vždy perfektně připraven a při každém zastavení účastníkům pověděl něco zajímavého z historie.

Sraz tuningových aut u pardubického Globusu hlídali policisté
Sraz tuningových aut u pardubického Globusu hlídal i policejní vrtulník

Přátelé, sluníčko se nedalo přemlouvat, vyklubalo se, nadšení cyklisté různého věku nasedli na své bicykly a velocipedy a nadšeně vyrazili vstříc krásně prožitému dni. A ještě vám něco prozradím. Mezi členy K.Č.V. patřil v minulosti i významný novinář a cyklista, původem z Dolní Rovně, pan Miroslav Motyčka (1926 – 2015), stálým členem je i pan Milan Rambousek (nar. 1951), rodák z Dolní Rovně.

K.Č.V. Holice bude mít tradičně v červnu i zastoupení na Mistrovství světa historických kol, které se koná 29. 5. – 2. 6. 2024 v Ostravě. Mnoho zdaru a díky, přátelé, přišel jsem mezi vámi na jiné myšlenky a v pohodě pak absolvoval mou cílovou etapu dne, kterou byl nákup v supermarketu.