V zámeckém parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí roste okrasná rostlina hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla). Kvete bohatými květenstvími, jejichž barva je závislá na kyselosti půdy. Chová se tedy jako lakmusový papírek. Na pokusy s ním si určitě pamatujeme všichni ze školy z hodin chemie. Papírek smočený octem zmodrá, v roztoku sody zrůžoví a v silnějších kyselinách zčervená. Přesně tak je to s květy hortenzií: v alkalických půdách (vápnitých) se květy zbarvují do růžova a v kyselých půdách se zbarvují do modra. Hortenzie jsou o krásné a dekorativní rostliny s velkými, zaoblenými listy. Květenství jsou nejčastěji kulovitá nebo polokulovitá a květy v nich jsou většinou čtyřčetné, někdy pětičetné. Pěstují se v řadě kultivarů, květy jsou vždy sterilní. Plodem hortenzií jsou tobolky.

Tento opadavý keř, který dorůstá do výšky asi 1,5 metru, má svůj původ v Japonsku na ostrově Honšú a v Asii byl jako okrasná dřevina pěstován už v dávných dobách. Ve svých původních stanovištích se vyskytuje převážně v horských lesích a křovinách. Postupem času byl zavlečen i do mnoha dalších regionů světa (Nový Zéland, Střední a Jižní Amerika, Havajské ostrovy, Azorské ostrovy, Madeira). V Evropě se pěstuje od 18. století a v Čechách od začátku 19. století. Hortenzie potřebuje dostatek světla, ale nemá ráda přímý sluneční úpal. Kvete od června do října.

Hortenzie velkolistá je krásná a dekorativní rostlina, která je vhodná pro pěstování v květináčích i v zahradě. Je nenáročná na péči a vyžaduje jen mírně vlhkou půdu a slunné až polostinné stanoviště. Nabízí různé barvy květů, které zahradu krásně ozdobí.

Pokud chceme docílit modré barvy, potřebuje hortenzie nejen kyselou půdu, ale i dostatek hliníku, se kterým se váže barvivo obsažené v květech. Hliník rostliny získávají právě z kyselých půd. Růžové květy hortenzií se zbarví do modra při pH půdy 3,5 až 4,5. Červené květy se zbarví do fialova a bílé hortenzie barvu nemění.

A závěrem? Jméno Hortenzie je v českém prostředí výjimečné. Pravda, jmenovala se tak mladá a dozajista půvabná komtesa v Babičce Boženy Němcové. Podle údajů z Wikipedie se jménem Hortenzie pyšní v České republice jen dvě dámy. Smůlu mají v tom, že v kalendáři jejich jméno chybí. V Maďarsku i na Slovensku mají dívek a žen se jmény Hortenzie, Hortuška či Hortička mnohem víc a jmeniny slaví prvního června.

Josef Frynta, Radoslav Patočka