Není to ještě tak dlouho, co jsme ji v České republice mohli zastihnout pouze na jižní Moravě. Odtud se kudlanka nábožná rozšiřuje na sever a severozápad republiky.

Uběhlo pár let a máme ji i v Orlických horách. Na Rychnovsku a nejbližším okolí byla poprvé zjištěna v Javornici (2016). Dále pak v Bělé u Liberka, v Bohuslavicích nad Metují, v Malé Čermné (2017), v Klášterci nad Orlicí, v Brné u Potštejna, na Hadinci, na kopci Polom u Bartošovic v Orlických horách, v Rychnově nad Kněžnou (2018), v Kostelci nad Orlicí, Šedivinách, Žamberku, Prostřední Rokytnici, ve Velké Ledské, v PR Jelení lázeň, Opočně (2019), v Bartošovicích v Orlických horách, Kačerově, Nebeské Rybné (2020), v Šachově, Bolehošti, Rašovicích a Slemeně (2021), v Novém Městě na Metují (2022), v Rašeliništi nad Polankou, Lípě nad Orlicí a Klášterci nad Orlicí (2023).

Zajisté se vyskytla i jinde. Pokud takovou lokalitu znáte, dejte mi o ni vědět na e-mail natura@dobruska.cz. Můžete připojit i fotku.

Kudlanky řadíme mezi hmyz s nedokonalou proměnou, do čeledi kudlankovití. Kudlanka nábožná je jediným zástupcem čeledi v České republice. Jedna se o chráněný, kriticky ohrožený druh. Vyskytuje se na suchých lokalitách, na loukách, pastvinách a podobných stanovištích. Dospělí jedinci létají. Proto je to tak rychlý postup a ve spojení s větrem jsou nálezy i v místech, kde bychom je nečekali, např. Jeleni lázeň.

Článek byl publikován ve vlastivědném sborníku Panorama č. 32/2024. Pokud o něj máte zájem, můžete ho zakoupit v prodejně potravin v Dobrém, v informačních centrech v Opočně, Dobrušce, Rychnově nad Kněžnou, Rokytnici v Orlických horách, Kostelci nad Orlicí a Orlickém Záhoří, v knihkupectvích Naděje a Vávrová v Rychnově nad Kněžnou a v knihkupectvích v Dobrušce a Náchodě. Samozřejmě i u vydavatele v Hlinném, včetně starších čísel. Pokud by byl další zájemce o prodej tohoto sborníku, můžeme se na výše uvedené e-mailové adrese domluvit.