Kunětická hora je vyvřelina v polabské rovině, 5 km od města Pardubic.

Diviš Bořek z Miletínka postavil hrad v gotickém slohu kolem roku 1420. Jak to v té bouřlivé době bývalo zvykem, stal se místem lidových táborů, nebo schovávanou po prohraných bitvách. Než přešel do vlastnictví Pernštejnů, byl v držení mnoha majitelů. Převážně ho však vlastnil rod Pernštejnů. 8. ledna 1491 byla prodána panu Vilému z Pernštejna za 3000 kop.

Pernštejnská rezidence.
Spletité osudy rodu zubří hlavy. Jaké by byly Pardubice bez Pernštejnů?

Natáčelo se zde pár filmů. Saxana (Dívka na koštěti) si zalétala nad Kunětickou horu a hrad se stal domovem čaroděje druhé kategorie Rumburaka. V nedaleké minulosti byla skála, na které stojí hrad, používána jako lom.

Na podzim byla otevřena zrekonstruovaná jižní věž hradu podle původního projektu Dušana Jurkoviče. Zrenovována byla celá věž, Červená i Zelená místnost. A zpřístupněny základy válcové věže. Otevřou se vám také krásné dechberoucí pohledy, které můžete spatřit z panoramatického ochozu.

Pardubické Polabiny kvetou.
OBRAZEM: Barevné jarní květy zkrášlují Pardubice i okolí

Majitel hradu se snažil do věže vtěsnat co nejvíce tabulových informací, což - podle mého názoru - interieru uškodilo. Klidně mohly panely být v jiných prostorách, nebo jich mohlo být méně, nebo všechny dokumenty přenést do digitální interaktivní podoby v jednom panelu. Ale nejsem odborník na propagaci.

Jinak návštěva opravdu stojí za to. Byla udělána spousta práce. A kvalitně, dle mého laického pohledu.

P.S. Koutkem oka jsem tam zahlédl moderní zdviž (výtah), ale dále jsem nepátral, k čemu se používá.

Jaroslav Černý

Kunětická hora zahájí sezonu v dubnu, 5. května se otevře hradní palác a kaple sv. Kateřiny

Hrad Kunětická hora se pro veřejnost otevře v dubnu, a to o sobotách, nedělích a státních svátcích (7. a 10. dubna), vždy od 10 do 16 hodin. V dubnu zatím bude k vidění pouze základní okruh Dušan Jurkovič, básník dřeva. Od 5. května bude po náročné rekonstrukci opět otevřen hradní palác a kaple sv. Kateřiny. 

Hradní palác s věží od 5. května: Prohlídka zahrnuje interiéry hradu vybudovaného pány z Pernštejna na přelomu 15. a 16. století. Poprvé v novodobých dějinách bude veřejnosti zpřístupněno severní křídlo paláce. Součástí prohlídky je dále např. sklepení s archeologickými nálezy, reprezentační rytířský sál, zbrojnice, inovovaná expozice parforsních honů a výstup na věž. Prohlídky jsou samostatné a jejich uváděná délka je tak pouze orientační - záleží na návštěvnících, kolik času na prohlídce hradu a expozic stráví. Součástí prohlídky paláce je v každou celou hodinu (mimo individuálně objednané skupiny) výklad o historii Kunětické hory na palácovém nádvoří.

Kaple 5. května: Kaple sv. Kateřiny Alexandrijské s původní sklípkovou klenbou byla vybudována Pernštejny na přelomu 15. a 16. století. V interiéru naleznete mj. mimořádně kvalitní barokní oltářní obraz zpodobňující svatou Kateřinu, patronku učenců, i s jejími atributy. Zajímavostí je mramorová deska v triumfálním oblouku připomínající návštěvu císaře Františka I. s rodinou v roce 1820, a odkryté nápisy na stěnách, pocházející většinou z konce 17. století (různé letopočty a podpisy). Ke kapli přiléhá barokní kaplička sv. Barbory z počátku 18. století. Z terasy u kaple je hezký výhled na Pardubice, Chrudim a Železné hory.