Ráno si rád přispím. Ne že bych chrápal, ale spíš se tak povaluju. Ano, jsem povaleč. Ale dneska to nešlo. Konec masopustu se pomalu blíží. Průvodů moc nezbývá a ten v Chrudimi se mi líbí. Tak jsem v sobotu 10. února vstal časně. Abych stihl ještě posnídat. Snídaně je v mém žebříčku hodnot hodně vysoko. Ne teda nejvýš, ale skoro.

A už vyrážím. Cestou bleskne myšlenka: A jak to vypadá v zákulisí? Jsem celkem nesmělý, ale když se jedná o dobro věci … A povedlo se. Jsem v zákulisí… Jsem překvapen.

VIDEO ze zákulisí: Než vyjde průvod do ulic

Zdroj: Jaroslav Černý

Většina lidí je už převlečena za maškary. Jen se vylepšují poslední detaily. Padající sukně. Blbě namalovaný obličej maškary. Doladit nástroj. Rozhýbat prstíky na stradivárkách. Zkontrolovat kroky tance. A poslední kolečko pro předávání informací. Kdo kde, s kým, pro koho a tak. Vzájemná kontrola masek. A je hotovo. Masky vyráží mezi lid. Venku už čeká dobře naladěná muzika. Ta není v krojovaná. A jde se.

Průvod má tradiční složení. Laufr se svojí ženuškou v čele. Pak tančící červení nebo modří svobodní mládenci. A pak… pak už se to promíchávalo podle toho, ke komu se přihlásilo známých.

VIDEO: Milá maškara chycena při „činu". Je libo srdíčko, šmouhu nebo jiné černé znamení?

Zdroj: Jaroslav Černý

Průvod se zastavoval u stavení (v našem případě u obchodů), kde dostal občerstvení. A štamprli něčeho výživného, aby průvod maškar ve zdraví přečkal. A tak průvod šel sem a tam. A jak tak chodil, tak si i zajuchal, když už tam ta hudba byla.

A pak byl ten smutný konec. Maškarní průvod skončil. Maškary se rozešly na náměstí plné pochoutek. Tak nashledanou za rok.