Kolový obrněný transportér Pandur II, lehký terénní automobil Land Rover Defender 130 Kajman, lehké obrněné vozidlo IVECO, bojové vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171Š a další vojenskou výzbroj a techniku představili profesionální vojáci z Chrudimi, Pardubic, Vyškova a Náměště nad Oslavou v rámci programu akce Friends Fest. Pozvání přijala i brigádní generálka Lenka Šmerdová, která od organizátorů převzala finanční dar pro Vojenský fond solidarity.

Příslušníci Krajského vojenského velitelství Pardubice už čtvrtým rokem zaštitovali prezentaci Armády České republiky na tomto česko-americkém festivalu Friends Fest, kde i ve spolupráci s rekrutačním pracovištěm Pardubice návštěvníkům objasňovali možnosti uplatnění občanů v Armádě České republiky včetně vstupu do Aktivní zálohy.

Celý festival, který se konal dne 14. srpna 2021 na Dostihovém závodišti v Pardubicích, se nesl v duchu představení americké kultury, tradic a historie. Bohatý program také zahrnoval ukázky moderní i historické vojenské techniky. Nechyběli zde ani američtí vojáci z německé základny, kteří pro zájemce zprostředkovali prohlídku obrněného transportéru Stryker. Multižánrový zážitkový open-air festival je akce vzniklá z činnosti firem, sdružení a jednotlivců, kteří mají pozitivní vztah k Americe a věnují se dlouhodobě obchodním či kulturním aktivitám spojeným s USA.

V roce 2018 zaslali organizátoři festivalu Friends Fest sto tisíc korun do mimořádné sbírky Vojenského fondu solidarity na pomoc pozůstalým rodinám tří vojáků padlých 5. srpna toho roku v Afghánistánu a o rok později také věnovali nemalou částku výtěžku na zdravotnické pomůcky pro domovy pečující o válečné veterány.

Tereza Kembická