Když nemůžeš, tak přidej víc, zpívá se v jedné písni. Když jsem vstoupil do sokolovny v Dolní Rovni, přesně tato věta mě napadla. Pan Jiří Tobiášek (76 let) z Dolní Rovně je už léta ústřední postavou při organizaci ojedinělé výstavy jiřinek. V červenci mu však lékaři amputovali nohu. Neztratil ale životní optimismus a  myšlenka na zrušení konání výstavy byla pouze chvilková. Vše organizoval a řídil z nemocnice či léčebny v Rybitví, obrovskou oporu má v celé své rodině i mezi přáteli se stejným zájmem. 

Národní výstavu jiřinek pořádá ČZS Dagla ve spolupráci s Pardubickým krajem, obcí Dolní Roveň a Českým zahrádkářským svazem. Podílí se na ní 11 nadšených vystavovatelů, k vidění je 475 odrůd a celkem 2826 květů! Pan Jiří Tobiášek představil například vyšlechtěnou odrůdu František Udržal (pozn. redakce: meziválečný československý ministerský předseda a ministr národní obrany z Dolní Rovně), k vidění je i Marie Terezie či Pavlína Filipovská. Květ s největším průměrem má 27 centimetrů, minulý rok měl dokonce 35 cm.

Lázně Bohdaneč zvou 9. září na rozloučení s létem.
Lázně Bohdaneč se loučí s létem. Zazní hity známých kapel

Musím dodat, že výstava je vlastně mezinárodní, vždyť dva pěstitelé dorazili až z Polska. Další jiřinkáři byli například ze Znojma, Jaroměře, Průhonic, Žamberka a dalších koutů České republiky. Tradičně byli odměněni pohárem ti nejlepší, porota měla těžkou práci, vždyť jeden květ byl krásnější než druhý. A těch barevných kombinací. To se jen tak nevidí.

Parádní akce, která se koná v sokolovně v Dolní Rovni v sobotu 2. září do 18 hodin a v neděli 3. září do 16 hodin. Poděkování patří všem, kdo se na přípravě výstavy podíleli. A pan Jiří Tobiášek? Ten se již těší, že odloží invalidní vozík a příští rok bude po sále již běhat s protézou.