Dvanáct kilometrů od Přelouče leží vesnička Svojšice. Za návštěvu stojí zdejší gotická tvrz, která byla podle historických záznamů vybudována v roce 1365. Naposledy byla tvrz majetkem rodu Thun-Hohensteinů, po druhé světové válce jejich majetek – a stejně tak i tvrz – převzal stát. Před pětadvaceti lety byla tvrz opravena a nyní je volně přístupná veřejnosti. Zajímavostí je pověst, podle které v roce 1621 skryl Štěpán z Gerštorfu na svojšické tvrzi velký poklad, který po dvou stech letech vyzvedl neznámý důstojník a zmizel s ním.
Před tvrzí stojí od roku 1986 pomník věnovaný Julii Havlíčkové. V roce 1826 se v myslivně ve Svojšicích narodila jako Julie Sýkorová. Později se stala manželkou českého pokrokového novináře, spisovatele a politika Karla Havlíčka Borovského. Potkal ji smutný osud, v době, kdy byl její muž ve vyhnanství, zemřela na tuberkulózu. Bylo jí pouhých 29 let. Stejná nemoc ukončila také život Karla Havlíčka a jejich dcery Zdeňky.

Mezi dalšími rodáky Svojšic jsou také profesor hudby Ferdinand Jelínek a pedagog a spisovatel Josef Sulík (pseudonym Pavel Sula).

MaPe