Patnáct let se snažím minimálně jednou za rok zajet do Prahy a přímo u jeho hrobu na Olšanských hřbitovech věnovat alespoň pár minut svého času vzpomínkám na tohoto mimořádného člověka, který se do naší a „své“ Rovně už nikdy nevrátí. Pravidelně projdu kolem monstrózních hrobů a hrobek z mramoru, žuly a nevím z jakých dalších možných dražších materiálů.

Já jsem doma v Dolní Rovni, hřbitov máme přímo u kostela sv. Kateřiny v Horní Rovni. Jelikož tam v klidu odpočívá většina našich předků, chodím tam pravidelně prakticky celý život, nejen jednou za rok. Před zmíněnými patnácti lety, když jsem poprvé navštívil Olšanské hřbitovy a následně hřbitov u nás, vybavím si tak jako dnes první dojem. Konstatoval jsem, že osazované hroby a květinová výzdoba vítězí u nás na venkově, prostě že Roveň vítězí nad Prahou. Rostlá květena a zeleň kolem neskutečně oživuje a dotváří pietní atmosféru klidu tohoto specifického místa posledního odpočinku zemřelých a místa, kam směřují kroky žijících návštěvníků dalších generací. Čas je neúprosný, roky přibývají a člověk si uvědomí po létech jednu zásadní věc.

Naše generace stárne, plevel roste i za sucha, zalévání osázeného hrobu je téměř každodenní nutností, pravidelné střídání ledovek v květnu po „ zmrzlých“ a na podzim macešek přes zimu stojí spoustu času. Po mé mámě, která již bohužel pohlíží na tento svět někde tam shora, převzala tuto bohulibou činnost především sestra. Jak jsem již uvedl výše, léta běží nám všem, vážení, já i moje starší sestra Věra nejsme výjimkou, neboť na časové ose jsme již výrazněji za tou půlkou života, která měla pořád blíže ke dni narození. Proto jsme jednohlasně řekli, musíme řešit, co bude dál, co bude po nás? Převezme někdo z našich dětí tuto náročnou roli pečovatele krásných, živě osázených hrobů svých předků? Těžko říct, každý má dnes svých starostí zajišťujících naplnění základních životních potřeb nad hlavu. Času nazbyt nemá dnes snad nikdo, bohužel.

Proto padlo jasné rozhodnutí. Zrekonstruujeme naše dva dvojhroby v Rovni, zrušíme osazované plochy a necháme je překrýt žulovými deskami. Řešení ve smyslu staré pravdy, že je třeba myslet na zadní kolečka, rozhodnutí bourající dřívější představy a ideály, rozhodnutí čistě praktické pro generace budoucí. Rozhodnutí padlo, zbývalo jen zajistit spolehlivého zhotovitele, který dokáže nabídnout řešení, především pak i s odkazem pro budoucí generace. Několik typů jsme měli, všechny jsme si předem běžně„oťukli“. Jelikož hlavním cílem bylo ponechat odkaz budoucím generacím, avšak s co nejmenším časovým zatížením, byla na misce vah především kvalita, profesionalita, estetika, serióznost, dobrá recenze, čas realizace i cena.

Nakonec jsme se rozhodli pro firmu Kamenictví Kůrka s.r.o., Přelouč - Štěpánov. Tato firma funguje na trhu již od roku 1998 a co je též podstatné, má svou vlastní výrobu a patří k významným firmám svého oboru v rámci celé ČR.Vážení čtenáři, musím konstatovat, že naše rozhodnutí bylo tou správnou trefou do černého, prostě OK, nemělo chybu! Pro zajímavost pár časových údajů. Dne 9. 4. 2020 jsme zaslali firmě nezávaznou poptávku, obratem bylo dohodnuto 20. 4. 2020 osobní jednání a prohlídka s obchodním zástupcem. Následoval návrh řešení, cenová nabídka, nezbytné doladění a realizace. Vážení, dne 13. 5. 2020 jsme mohli konstatovat, HOTOVO! Hotovo, ale podstatné je, hotovo ke spokojenosti obou smluvních stran! Vážení čtenáři, určitě máte své zkušenosti s tím, co v dnešní době obnáší sehnat kvalitního řemeslníka, sehnat kvalitní odbornou firmu, ať jde o zedníka, elektrikáře, instalatéra, zámečníka, opraváře čehokoliv, no prostě machra v jakémkoliv oboru.

Též kameníka, výrobce. Vnímám, že v této „blbé“ době jen nevýznamná část všech zájemců o řemeslné práce a služby sdílí naše myšlenkové pochody a hledá právě teď mistra oboru zhotovitele míst pobytu svého potencionálního místa věčného klidu. Přesto, já nyní chci veřejně poděkovat za profesionalitu, rychlost, vstřícnost, kvalitu operativnost i konečnou cenovou dostupnost firmě Kamenictví Kůrka s.r.o., Přelouč – Štěpánov, kterou pro nás reprezentovali především zakladatel firmy, pan Ladislav Kůrka, obchodní zástupce pan Lukáš Kutílek a skupina zhotovitelů kolem zkušeného „parťáka“, pan Michal Synek, Jiří Matys a Pavel Hanus.

Na rovinu, s přibývajícími roky a racionální úvaze jsem mírně přehodnotil své ideály krásna. S potěšením však musím konstatovat, že firma pana Kůrky umí minimálně to, co firmy, které realizovaly hroby na „centrální třídě“ Olšanských hřbitovů v Praze. Vážení, mějte krásné dny, věřím tomu, že snad všichni brzy konečně vyrazíme na místa veřejně přístupná nahoře bez (roušky) a zapomeneme (nebo někteří nezapomeneme) na časy, které přijdou po nás, a budou dopadat na generaci našich dětí!

Jaromír Pýcha, Dolní Roveň