V sobotu 5. 10. se uskutečnila oslava pro veřejnost, pořádaná k této příležitosti. Na nádvoří hřebčína bylo možné vidět za doprovodu hudby čtrnáctispřeží v kočárovém zápřahu, v takzvané barevné kombinaci domino, které přivezlo jmenovací dekret Unesco.

Pamětní desku umístěnou na pilíři vrat do nádvoří odhaloval ministr kultury Lubomír Zaorálek a ministr zemědělství Miroslav Toman.

TIP pro cykloturisty: Nenáročný cyklistický výlet pro sousední Středočechy lze podniknout například z Kolína lesem do Týnce nad Labem, pak pokračovat pod skalním ostrohem s keltským hradištěm Kolo podél Labe až do unikátní krajiny pro chov koní.

Provoz Národního hřebčína Kladruby je financovaný z majoritní části rezortem ministerstva zemědělství.

K vidění byla dále jezdecká čtverylka, choreografie čtyř jedniček. Práce koní s tažením klády, svážení slámy na voze. Chovné kobyly s hříbaty přicházející na filmovou hudbu z populárního seriálu Dobrá Voda. Impozantní příjezd vlajkonošů s hudebním doprovodem. Kladrubští koně vozí pozlacený kočár Dánského královského dvora. Také jsou používání ve Švédské královské gardě. Slavnostní program znepříjemňoval déšť.

Přesto se události účastnila velká část veřejnosti na umístěných ochozech v nádvoří. Proces zápisu na seznam Světového kulturního dědictví byl završen v průběhu vedení ředitele Jiřího Machka. Pro milovníky koní a historie to je velká událost. Národní hřebčín Kladruby nad Labem se tak ocitá na seznamu vedle takových významných historických objektů jako je např. El Escorial ve Španělsku, nebo Tádž Mahal v Indii.

Zároveň si letos připomíná výročí 440 roků povýšení na Císařský dvorní hřebčín od roku 1579. Každý patriot musí cítit hrdost na Národní hřebčín Kladruby.

Michal Müller