Obec Ostřešany se nachází mezi Pardubicemi a Chrudimí. Mnozí si vzpomenou na cestu po vedlejší komunikaci spojující východní části obou měst. Umístěna je na svahu nad rovinou Polabí, což představuje zajímavé výhledy severním směrem přes krajské město až k hraničním horám.

Zvlněná okolní krajina vypadá na první pohled nezajímavě. Široká pole téměř bez porostů, kudy procházejí rozvody elektrického vedení. Nejvyšší body jsou dva. Kóta 291 metrů nad obcí Vestec, jež nazývám ostřešanské letiště. Plochu upravenou pro práškovací letadla používají rádi letečtí modeláři. Kóta 276 metrů patří do katastru sousedních Mikulovic. Široký vrchol Na kopci zaujme kostelem svatého Václava s přilehlým hřbitovem, vodárenskými objekty a nenápadnou pozorovatelnou civilní obrany. Oplocenou plochu spravuje Military klub Ostřešany. Z vrcholu jsou zajímavé výhledy k Železným horám a na západ slunce.

Obloha v Blatě.
Vidíte na fotografii tajemnou tvář? Zjevila se nečekaně na obloze v Blatě

První zmínka o obci pochází ze Štědrého dne, 23. 12. 1340, kdy se stal majitelem Arnošt z Pardubic. Historických objektů mnoho nenalezneme. Kapli východně od centra využívá obec ke koncertům. Navzdory jejím skromným rozměrům dokáže pojmout až padesát posluchačů. Zdejší oblast bývala vyhlášená provozem cihelen. Zanikly všechny, včetně té v Ostřešanech a dnes lze najít jen torza staveb a plochu po dolování cihlářské hlíny.

V současnosti žije v obci kolem tisíce obyvatel využívající spádovost a městskou dopravu do Pardubic. Místní děti navštěvují objekt školy, patřící mezi zdejší chlouby. Budova postavená mezi válkami byla úřadům natolik proti srsti, že odmítaly její kolaudaci. Areál s lesoparkem, hřištěm, školkou, jídelnou a školou je zázemím do čtvrté třídy.

Helena Vondráčková koncertovala 7. a 8. prosince v Pardubicích. Oba koncerty byly vyprodané.
Helena Vondráčková okouzlila Pardubice. Podívejte se na fotky z koncertu

V centru obce téměř proti škole nalezneme Obecní dům. Moderní budova obsahuje sál pro polovinu vesnice, knihovnu, úřad a restauraci. To jsou místa dobře viditelná ze silnice. Skryta zůstávají další tři dětská hřiště, nebo údolí s obecními rybníky. Jsou čtyři nad sebou a přístupné chodníkem od výše zmíněné kapličky. Areál, jež má k dispozici spolek rybářů, je trvale přístupný veřejnosti.

Miroslav Hovorka

Mohlo by vás zajímat: Běžci na Pardubicku se se starým rokem rozloučili po svém 

Zdroj: Michal Žampach