Tisícovka ochranných roušek, taková je bilance Základní školy a Praktické školy Svítání, o. p. s. po několika dnech celostátní karantény. „Šijeme ve všech pobočkách – nejprve pro naše zaměstnance a jejich rodiny, pro žáky, klienty a jejich rodiče, ale i pro všechny, kteří naši pomoc potřebují,“ uvedla Miluše Horská, ředitelka školy a současně místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky.

Roušky ze Svítání tak putovaly do Ostřešan, nosí je na koronární jednotce kardiologického oddělení pardubické nemocnice či na tamním oddělení ARO, v nemocnicích ve Vysokém Mýtu a v Ústí nad Orlicí, či ve vysokomýtském domově pro seniory Ledax. Připravené podat pomocnou ruku na dalších frontách boje s pandemií koronaviru jsou připravené také sociální pracovnice ze školy Svítání. „Naše ambulantní sociální služby jsou v nouzovém režimu uzavřené, ale v případě akutní potřeby osob, o něž pečujeme, fungujeme na principu terénního poskytování. Volné personální kapacity jsme nahlásili a jsme připraveni je ihned poskytnout například pobytovým sociálním službám na Pardubicku,“ řekla vedoucí sociálních služeb Jaroslava Chocherčáková.

Karel Přibyl s žáky.
Vzpomínka na učitele Karla Přibyla

Škola Svítání sice musela z důvodu vládního nařízení uzavřít své brány, přesto učitelé a asistenti s žáky a jejich rodiči i nadále komunikují. „Zasílají nebo předávají jim zadání k probrání nebo procvičení učiva a zpracované úkoly od dětí opravují,“ popsala zástupkyně ředitelky Ivana Švecová s tím, že škola tak i v době nouze plní své základní poslání. Rodičům žáků navíc nabízí podporu psycholožky nebo zapůjčení pomůcek a učebnic. Samotné školní budovy jsou v péči zaměstnanců, kteří provádějí intenzivní úklidové, opravné, očistné a dezinfekční práce. Vládou vyhlášený stav nouze spojený s karanténou zasáhl do života školy i na poli jejích společenských a kulturních aktivit. „Naše škola je známá pořádáním řady akcí, které se již zapsaly do srdcí mnoha lidí. Ty, které jsme plánovali na jaro a závěrečné měsíce školního roku, jsme museli zrušit, ať už se jedná například o Den učitelů, Jarní konferenci o inkluzi či den otevřených dveří o velikonočních svátcích,“ posteskl si PR manažer školy Svítání Lukáš Peška a dodal, že akce pomáhaly propojovat svět hendikepovaných se světem zdravých lidí.

K šití roušek se připojil i sociální podnik Léthó. Ten zaměstnává bývalé žáky a klienty Svítání. „Za odborné asistence našich logopedů a speciálních pedagogů využívá čas karantény také k tvorbě nových učebních pomůcek, které bychom rádi nabídli všem školám a školským zařízením nejen v našem regionu,“ sdělila vedoucí podniku Kristýna Fečková. Základní škola a Praktická škola Svítání, o.p.s. poskytuje od roku 1992 vzdělání a navazující služby mladým lidem s hendikepem, a to v pardubických pobočkách v Pardubičkách, Polabinách a v Nemošicích, a ve Vysokém Mýtu. Ředitelkou školy je od jejího založení Miluše Horská, která je současně místopředsedkyní Senátu Parlamentu České republiky.

Ilustrační foto.
Podívejte se, co skrývá Kašpárkova aktovka

Lukáš Peška