Výměník, který funguje v Pardubicích již 20 let, rozvíjí pracovní a sociální dovednosti zdravotně handicapovaných lidí, zejména lidí s duševním onemocněním. Svým klientům poskytuje dvě vzájemně provázané sociální služby, sociální rehabilitaci a sociálně terapeutickou dílnu (STD). Díky finanční podpoře Pardubického kraje, konkrétně odboru sociálních služeb, mohl Výměník pro tyto dvě služby zakoupit nové technické vybavení. Finance využil na nákup dvou sestav stolních počítačů a dvou notebooků, které podpořily profesionalitu poskytování služeb. O jejich využití a potřebnosti mluví sociální pracovnice v STD Barbora Urbanová: „Nyní je s novými počítači a notebooky především každodenní administrativa pro pracovníky příjemnější. Pořízení techniky nám usnadňuje práci. Nová zařízení jsou bezpečnější, rychlejší, softwarově odpovídají našim potřebám a zpracovávaná data jsou v bezpečí.“

V aktuální epidemiologické situaci pořízené počítače navíc pomáhají udržet nepřetržitý kontakt s klienty. „Díky nové technice můžeme pracovat a být s klienty stále ve spojení i přes to, že se dostanou do karantény nebo izolace. Lepší počítačové vybavení nám umožnilo bez technických komplikací uskutečnit pro klienty i online skupinové semináře. Nyní jsme na podzimní čas naplánovali pravidelné pořádání tzv. webinářů zaměřených na oblast práce. Webinářů se může účastnit kdokoli, kdo má o téma zájem, stačí sledovat naše facebookové stránky s názvem Výměník sociální firma, přes jehož události se lze připojiti,“ dodává Mgr. Lucie Antes, vedoucí sociálních služeb.

Pardubický kraj je dlouhodobý podporovatel sociálního podnikání a sociálních služeb. Díky koncepčnímu přístupu kraje se i ve Výměníku daří služby neustále zlepšovat a pomáhat lidem s různým zdravotním znevýhodněním.

Michaela Venclová