Na programu koncertu Modré housle (v) září, který mohou posluchači v Pardubicích navštívit v pondělí 13. září, v úterý 14. září a ve středu 15. září vždy od 19 hodin v Sukově síni Domu hudby, jsou také díla Ludwiga van Beethovena. Na úvod večera zazní předehra k baletu Stvoření Promethea a koncertní program uzavře slavná Beethovenova Sedmá symfonie. Orchestr povede šéfdirigent Stanislav Vavřínek, pro kterého to je zároveň vstup do jeho čtvrté sezony s Komorní filharmonií.

Jaká bude nová sezona Komorní filharmonie Pardubice?

Nová koncertní sezona Komorní filharmonie Pardubice nabídne stejný počet klasických koncertních programů jako v předchozích letech, ovšem s jednou „kosmetickou“ změnou. Koncerty nebudou pojmenovány jako abonentní, neboť filharmonie pro novou sezonu zcela výjimečně nenabízí předplatné. Vstupenky na klasické koncerty budou v prodeji jednotlivě. Jde pouze o dočasné opatření. Nadále zůstává v nabídce deset základních koncertních programů po dobu celé sezony, tzn. každý měsíc v pondělí a ve středu, ve stanovené termíny. U šesti vybraných programů se koncert uskuteční také v úterý (září, říjen, prosinec, březen, květen, červen).

Při volbě skladeb do programu nové sezony jsme dbali jak na dramaturgickou pestrost a atraktivitu nabízených titulů, tak na to, aby kromě skladatelů zvučných jmen dostali prostor i ti méně známí. Jednou z hlavních událostí sezóny se stane vůbec první hostování světové klarinetistky číslo jednav Pardubicích Sharon Kam. Umělkyně izraelského původu vystupuje na předních pódiích ve světě. Pronaše koncerty se rozhodla nastudovat mimo jiné i skladbu soudobého českého autora Ondřeje Kukala. Sezonu zarámují vystoupení dvou předních houslistů současnosti – populární Pavel Šporcl přednese na zahájení sezony houslový koncert Felixe Mendelssohna-Barholdyho a mladý vítěz mezinárodních soutěží, představitel nové generace, umělec česko-palestinského původu Milan Al-Ashhab na závěrečném koncertu sezony v červnu houslový koncert Petra Iljiče Čajkovského.

Šéfdirigent orchestru Stanislav Vavřínek nastuduje tři klasické programy a tradičně povede orchestr při zahajovacích koncertech. V nové sezoně doprovodíme pestrou paletu dalších vesměs špičkových sólistů, dojde také na dvojsóla a dokonce i na Smetanovo trio, které patří mezi nejprestižnější české soubory současnosti. Na pardubickém pódiu se spolu s námi objeví vynikající klavírista Martin Kasík, varhaník Roman Perucki, cembalistka Edita Keglerová, klavírista Jan Bartoš nebo také houslista Jakub Junek s významným houslistou Bohuslavem Matouškem, který se při provedení dvojsólového Koncertu pro housle, violu a orchestr e moll Maxe Brucha ujme právě violového partu. Dalším dvojsólovým dílem, na které v nové sezoně zveme posluchače, je Mozartův slavný Koncert proflétnu, harfu a orchestr. K provedení tohoto díla se na pódiu Sukovy síně sejdou harfenistka JanaBoušková spolu s flétnistou Janem Ostrým. Krásná kombinace zvuku harfy a flétny bude o toatraktivnější, že se koncert uskuteční pod taktovkou Petra Altrichtera, který patří mezi nejvýznačnějšíčeské dirigenty a jeho jméno je skutečným pojmem i v zahraničí. Těší nás, že se nám opět podařilo získat dirigenta Marka Prášila. Zahraniční dirigenty budou zastupovatMartin Lebel (Francie), Martin Sieghart (Rakousko) a Yu-An Chang, který pochází z Taiwanu a vedleúčinkování u různých orchestrů ve světě je dirigentem-asistentem šéfa Boston Symphony OrchestraAndrise Nelsonse. I v této sezoně připomeneme stále probíhající projekt Češi ve Vídni, v jehož rámci jsme pod vedenímdirigenta Marka Štilce pro světové vydavatelství Naxos natočili již nemalý počet CD. Tentokrát zazní další díla Pavla Vranického, českého klasika, který zanechal ve Vídni svoji stopu, a zároveň proběhne při únorových koncertech křest nového CD s prvním výběrem jeho skladeb. Slavnostní ceremoniál bude poděkováním hudebnímu vydavatelství Naxos za dosavadní spolupráci. Zpestřením sezony bude koncertní provedení Bendova melodramu Ariadna na Naxu, které se uskuteční ve spolupráci s festivalem Melodramfest 2022 a které přivede na pardubické pódium herce Ivanu Jirešovou, Apolenu Veldovou a Petra Stacha. U příležitosti 300. výročí narození Jiřího Antonína Bendy zazní k jeho poctě v premiéře skladbauznávaného skladatele Tomáše Illeho, komponovaná na objednávku Komorní filharmonie Pardubice. Koncerty bude řídit dirigent Jiří Petrdlík, specialista na žánr koncertního melodramu.

Máme hosty – šansony, groteska, swing & saxofon

Tato velmi populární kategorie koncertů opět nabídne programy, které oslovují širokou veřejnostnapříč generacemi, neboť se pohybují na hranici různých žánrů a mimo oblast tzv. klasiky. Pro velkýúspěch se s námi posluchači mohou opět vydat Na skok do Paříže II. a užít si směs nádhernýchfrancouzských šansonů a podmanivých melodií od známých autorů, jako jsou Edit Piaf nebo JacquesBrel, ale i autorskou tvorbu v podání šansoniérky Radky Rubešové a jejího Chanson Trio Coucou.Dalším netradičním programem bude Groteska s filharmonií, při které se orchestr postará o živýdoprovod k němému filmu promítanému na velkém plátně. Oním filmem bude legendární Frigo namašině s Busterem Keatenem alias Frigem. Dirigentem a autorem originální hudby je Robert Israelz USA.Veliký zájem bude jistě také o Aprílové swingování, jehož protagonistou bude jazzový a swingovýzpěvák Jan Smigmator, který zcela vyniká mezi současnými interprety tohoto žánru a s noblesou soběvlastní provede posluchače odkazem swingových králů, jakými byli Frank Sinatra, Dean Martin neboKarel Hála. Hudební aranžmá napsaná speciálně pro tuto příležitost okouzlí všechny, koho oslovujehudba na pomezí jazzu, swingu a popové balady.Nabídku koncertů z kategorie Máme hosty uzavírají Saxofonové variace, při kterých se v Sukově sínipředstaví čtyřlístek skvělých saxofonistů známých pod jménem Bohemia Saxophone Quartet. Nebudeto pouhý koncert pro saxofonové kvarteto a orchestr, ale těšit se můžete i na sóla a Variace na témaFranka Zappy, které jsou dílem soudobého skladatele Lukáše Hurníka.

Mimořádné koncerty

V nové sezoně avizujeme čtyři mimořádné koncerty, jež jsou trvalou součástí naší nabídky. Vespolupráci s Univerzitou Pardubice opět uskutečníme tradiční koncert při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii.

Nově nabídneme ve spolupráci s Konzervatoří Pardubice také koncert Pocta sbormistrům, který je upomínkou na zesnulé kolegy Markétu Výbornou a Vlastislava Nováka. Při příležitosti tohoto koncertu vystoupí hned tři sborová tělesa (Vysokoškolský umělecký soubor,Continuo Pardubice a Vlastislav Heřmanův Městec). Nebude chybět ani Vánoční koncert, při kterém se představí další sborová tělesa (Královéhradeckýdětský sbor Jitro, smíšený sbor Jitro a pardubické Continuo) a mimo jiných skladeb dojde také na slavnou „Rybovku“, která na program našich vánočních koncertů neodmyslitelně patří.

Již tradičně je v naší nabídce také Silvestrovský koncert. Jeho letošním protagonistou je tenorista Daniel Matoušek, který posluchačům zpříjemní pozdní odpoledne posledního dne roku známými italskými písněmi a melodiemi v symfonické úpravě pro orchestr, vedený při této příležitosti Janem Kučerou.

Hrajeme spolu za Pardubice

I v nadcházející sezoně pokračujeme v tradiční spolupráci s Basketbalovým klubem JIP Pardubice aspolečně zrealizujeme již osmý ročník projektu Hrajeme spolu za Pardubice. Věříme, že i tentokrát senám společně podaří zaplnit hlediště pardubické Enteria areny tisícovkami návštěvníků, kterým nabídneme v České republice ojedinělou a atraktivní kombinaci kulturního a sportovního zážitku. V sobotu 22. ledna od 16.30 hod se uskuteční nejprve koncert Komorní filharmonie Pardubice s atraktivním hostem a následovat bude utkání v rámci Národní basketbalové ligy. Těší nás, že koncertbude mít tradičně charitativní rozměr.

Koncerty pro děti a jejich rodiče

Hlavní hostující dirigent Marko Ivanović se představí při oblíbených koncertech pro děti a rodiče O čem nám vypráví hudba, které jsou nenahraditelnou součástí našich edukativních projektů. Společně s Petrem Kadlecem během nedělních matiné přiblíží dětem a jejich rodičům tři rozličná a možná i překvapivá témata, která lze hudebně popsat. Jedná se o Slavnosti v hudbě, Vlastnosti v hudbě, a nakonec Sladkosti v hudbě.

Andrea Žeravíková

Komorní filharmonie Pardubice