Zámek Pardubice najdete v srdci města za mohutnými obrannými valy. Valy jako oáza zeleně jsou oblíbeným cílem procházek Pardubičanů už více 100 let, od koupě zámku Muzejním spolkem. Byl to Vilém z Pernštejna, kdo před víc než 500 lety obehnal svoje zámecké sídlo v Pardubicích mohutnými valy, na jejichž úpatí nechal postavit kamennou hradbu se střílnami pro ruční palné zbraně. 

Opevněná honosná rezidence, ve které dnes sídlí Východočeské muzeum a částečně i Východočeská galerie, však skrývá nejen sbírky umění a výstavních exponátů, ale také třeba podzemní bunkr, který byste v domově historie nečekali. Kryt civilní obrany se začal tajně stavět v severovýchodním rondelu zámeckých valů v roce 1953. K zajištění utajení byli dokonce vystěhováni obyvatelé budovy čp. 4. Stavba neměla sloužit k ochraně řadového civilního obyvatelstva, ale byla vybudována jako velitelské stanoviště pro štáb, který měl řídit činnost ve městě ohroženém radioaktivním spadem po případném útoku.

Ve fotogalerii se podívejte na ukázky z aktuálních výstav a expozic Východočeského muzea. Určitě nepřehlédnete zlatou přilbu - trofej legendárního plochodrážního motocyklového závodu Zlatá přilba, který se jezdí v Pardubicích, nebo dres a čapku vítěze (nejen) 119. ročníku Velké pardubické Josefa Váni.

Luboš Jeníček