Dne 9. února 2023 pořádala Krajská hospodářská komora Pardubického kraje III. setkání významných exportérů a importérů Pardubického a Královéhradeckého kraje. V hale terminálu Jana Kašpara na letišti v Pardubicích se sešlo přes 200 účastníků, převážně zástupců a majitelů firem. Svou účastí setkání podpořili také představitelé vedení obou měst a krajů i zástupci Pardubického kraje v Poslanecké sněmovně a Senátu ČR.

Ředitelé obou letišť představili a nabídli exportérům a importérům možnosti a služby, které poskytují, a to včetně kargo přepravy. Viceprezident Hospodářské komory (HK) ČR Radek Jakubský představil plán zahraničních misí pro rok 2023, na který podnikatelé netrpělivě čekají každý rok. Náměstek ministra dopravy Tomáš Vrbík zhodnotil vývoj letecké dopravy se zaměřením na regionální letiště a jejich rozvoj, které Ministerstvo dopravy dlouhodobě podporuje. Viceprezident HK ČR Tomáš Prouza zmínil změny podmínek v oblasti obchodu, služeb a cestovního ruchu, což obzvlášť uvítali přítomní zástupci cestovních kanceláří.

V samostatném bloku vystoupil expremiér ČR Mirek Topolánek. Zhodnotil současnou těžkou situaci podnikatelů a výrobců v českém průmyslů a nastínil řešení v některých segmentech trhu, zejména co se týče nedostatku surovin, energií a narušených dodavatelsko-odběratelských vztahů.

V další – už neformální – části setkání si podnikatelé jako tradičně vyměnili zkušenosti a navazovali obchodní vztahy.

Jozef Koprivňanský, Krajská hospodářská komora Pardubického kraje