Několikrát likvidovali spadlé stromy na komunikacích po silném větru. „Začátkem loňského března jsme během dvou dnů vyjeli k šesti zásahům. Jindy jsme čerpali vodu ze sklepů po vydatném dešti na několika místech v nedalekých Holicích. Ke kurióznímu zásahu jsme vyjeli ke křižovatce svatého Floriána. Hlášené bylo podklouznutí závodního koně, který byl přepravován v přívěsu za osobním autem. Kůň byl zaklíněn pod přepážkou a nemohl vstát. V první chvíli jsme usilovně přemýšleli, jak mu pomoci. Dnes na to vzpomínáme s úsměvem. Když kůň viděl naše snažení, po chvíli sebral poslední zbytky sil a vstal raději sám. Odkráčel s majitelkou zcela nezraněn,“ sdělil velitel František Cach.

Největším požárem loňska byla hořící stodola, která ohrožovala sousední novostavbu, která se podařilo hasičům uchránit před plameny.

Hasiči absolvovali také tragický zásah při záchraně osoby z vody. „Bylo nám nahlášeno, že pod vodou se nachází osoba, „asi“ dítě. Do hledání se zapojilo čtrnáct lidí, z toho polovina hasičů. Přestože jsme se na místo dostali v rekordním možném čase, ani přes veškeré oživovací pokusy se chlapce zachránit nepodařilo. Událost nás velice zasáhla. Pro podobné případy jsme si poté pořídili záchranářské plováky,“ konstatoval velitel.

Jednotka disponuje třemi hasičskými vozy. Cisternou Tatra, cisternovým veteránem z roku 1973 Mercedes Benz a dopravním automobilem Volkswagen Caravelle, které udržují trvale v akceschopném stavu, obdobně jako veškerou výzbroj a výstroj. Součástí odborné přípravy hasičů jsou odborná školení, například obsluh motorových pil, strojníků, velitelů a řidičů.

K přípravě patří také absolvování taktických cvičení, poslední bylo zaměřeno na likvidaci nebezpečných látek.

Hasiči jsou zdatnými pomocníky při přípravě soutěže Memoriál Marie Mládkové na Dolním Jelení. Na posvícení ve Vysoké u Holic kuchtík Roman Bureš s kuchaři Milanem Malejovským a Ivanem Tobiáškem pozvedali úroveň české gastronomie vynikajícím kotlíkovým gulášem na vysockém Gulášfestu. Pomáhají také s požárním dohledem na masopustu a pálení čarodějnic, poskytli prostory hasičské zbrojnice pro městské slavnosti , pořádají „Roztančené náměstí“ a zajišťovali zázemí pro adventní trhy.

Pokud „coronavir“ dovolí, koncem letošního srpna oslaví sbor 140 let trvání. Podle slov Milana Malejovského, starosty sboru, připravují pro návštěvníky několik příjemných překvapení a ukázek techniky. Připomenou tak sobě a široké veřejnosti svou činnost i skutečnost, že stále naplňují hasičské motto „ Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci“.

Věra Nutilová