Jednou z nejvýznamnějších aktivit České abilympijské asociace se sídlem v Centru Kosatec pro lidi se zdravotním postižením nebo sociálním hendikepem je sociální rehabilitace. Jedná se o registrovanou sociální službu, díky které mohou její klienti mimo jiné získat zaměstnání odpovídající jejich schopnostem, zájmům i osobním možnostem. K rozvoji či osvojení si potřebných návyků se v Kosatci často využívá také keramická dílna.

Práce s keramickou hlínou je pro klienty sociální rehabilitace přínosná i vhodná hned z několika důvodů: díky ní trénují jemnou motoriku, testují svou trpělivost a rozvíjejí si fantazii i smysl pro detail.

Pardubické Polabiny kvetou.
OBRAZEM: Barevné jarní květy zkrášlují Pardubice i okolí

Před vlastní tvorbou se pracovnice tréninkové dílny s klienty dohodne, co a jakým postupem se bude vyrábět – většina totiž pracuje s keramickou hlínou poprvé. Klienti při své práci využívají předlohu, klidně ale mohou do reality převést i svou vlastní představu.

Nejvíce vyrábějí dekorační keramiku (květináče, misky a podobné předměty), od loňského roku přibyly keramické šperky. Po vypálení v jedné ze dvou pecí, jimiž keramická dílna disponuje, si mohou také vyzkoušet pracovat s barvami, glazurou nebo patinou. Pokud jde o šperky z více komponentů, ty následně kompletují, tedy navlékají například na kůži, řetízek nebo ocelové lanko.

Podle dosavadních zkušeností představuje pro klienty sociální rehabilitace v Centru Kosatec práce s keramickou hlínou zábavu a příjemný relax. A když se výtvor podaří, pozná se to i na jejich tvářích – objeví se na nich výraz spokojenosti a s větším elánem se pouštějí do další práce.

Miloš Kajzrlík, Česká abilympijská asociace