Bohužel, dne 17. 2. 2020 vyhlásila Veterinární správa mimořádné veterinární opatření v souvislosti se zjištěním ptačí chřipky ve velkochovu v nedalekých Slepoticích. Zrovna ta naše půlka obce, od hlavní silnice v Rovni, jižně blíže ke Slepoticím, byla zahrnuta do ochranného pásma, což znamenalo, že drůbež musela zůstat v zajetí budovy až do odvolání…Svým vítězným holkám jsem vše vysvětlil, řekl jsem jim, že jiným, jinde a jindy, bylo daleko hůř. Vždyť například hokejisté, kteří vyhráli v roce 1953 mistrovství světa, místo toho, aby si užívali slávy a okusili zámořské angažmá, putovali do basy. Parta kolem Modrého, Bubníka a Konopáska šla za katr z toho důvodu, aby náhodou neemigrovala. Moje slepičky vše pochopily, alespoň tak soudím podle toho, že ani jedna k tomu neřekla ani slovo. Snad jen jejich guru, mladý kohout, zdvořile zakokrhal. Nevím sice proč, ale podezřívám ho, že tím projevil radost nad tím, že nebude své družky muset nahánět po celém dvoře, ale jen v uzavřeném, vymezeném prostoru. Dne 13. 3. 2020 vydala Veterinární správa další své nařízení, ve kterém u nás, v Dolní Rovni, zrušila ochranné pásmo a změnila ho na pásmo dozoru. Po česku to znamená, že dále je třeba dodržovat některá omezení, ale podstatné je to, že domácí ptactvo může ven, do uzavřeného venkovního výběhu. Hurá!

V sobotu dne 14. 3. 2020 jsem proto naposled poučil své domácí opeřence, že se hlavně nemají stýkat s žádnými cizími ptačími opeřenci, ať jsou vybarveni třeba jak indiáni z Ameriky. Kápo, bodrý kohout zakokrhal, což považuji zajaté znamení toho, že rozumí česky a vše chápe. Stejně tak i náš čínský kačer, věřím tomu, že svým mlčením zaručeně chtěl potvrdit souhlas. Sice je z plemene čínských kachen, ale rodiče, prarodiče, praprarodiče atd. jsou z tuzemska, proto není vůbec žádných pochyb o tom, že je rezidentem ČR. U slepiček jsem měl jistou, že neuletí, kachnám jsem raději přistřihl křídla… Hlídání před příletem cizích opeřenců náš pes vzal za své, tak jsem všechny naše dobré opeřence slavnostně vypustil do venkovního uzavřeného prostoru! Co se dělo? Kohout, ten měl takovou radost, že byl dokonce ochoten pózovat při sólo focení. Co myslíte, kam běžely slepice nejdříve? Samozřejmě, na místa, kde vznikla fotka, která uspěla v novinách a proslavila je v celé republice!

Úspěchy Míši Heřmanové
Když se jablko neodkoulí daleko…

Den 13. 3. 2020, čtete správně, byl to pátek třináctého, se stal dnem šťastným pro domácí ptactvo z našeho regionu, neboť „veterina“ zrušila to nejtvrdší opatření ve věci prevence proti ptačí chřipce. To, že zrovna dne 14. 3. 2020 vstoupila v platnost přísná opatření vlády ve věci boje proti neviditelnému nepříteli zvanému koronavir je již kapitola úplně jiná. Já osobně, při psaní těchto řádků pozvedávám číši s vínem, které je zaručeně tuzemské, z krásné Moravy. Jednak proto, že se raduji za své holky z vítězného obrázku a jejich svobody, dále proto, abych vyjádřil lítost nad tím, že z preventivních důvodů v boji proti ptačí chřipce položilo svůj život, právě i v souvislosti se štěstím mým pár slepic na 120 tisíc mladých, nic netušících kuřat v nedalekých Slepoticích. Jelikož jsem svým způsobem osoba poslouchací, v souvislosti s epidemií koronaviru v žádném případě nepodléhám panice. Postupuji dle doporučení médií, která tlumočí názor našich nejvyšších představitelů a nedělám si žádné zásoby surovin, polotovarů, konzerv, prostě ničeho.

Tak jen doufám, že v celosvětové kauze „koronavirus“ taky vyhrajeme, že vše dobře dopadne.Já tomu fakt věřím a doufám, že ve finále nebudu muset případný hlad uspokojovat nejen konzumací vlastních výpěstků a produktů (například bio vajíček), ale i konzumací mých holek z obrázku…Takovou katastrofální variantu si nepřipouštím, a raději ji zatajím. Přeji vám všem, váženým čtenářům, jen klid, pevné zdraví, dobrou náladu a potřebný optimismus! A pár obrázků pro potěšení ducha k tomu přikládám.

Svatý Florián – patron hasičů.
Svatý Florián – patron hasičů

Jaromír Pýcha, Dolní Roveň