Z historie

Pivovarnictví v Pardubicích jako poddanském městě se mohlo výrazněji rozběhnout až po prolomení práv měst královských na konci 15. století. Vařilo se přímo v domech s právem várečným, na počátku 16. století Pardubicím dovolil stavbu prvních pivovarů Vilém z Pernštejna a hospody v okolí směly čepovat jen pivo z jeho města. Pivovarů bylo ve městě několik a vzájemně si konkurovaly.

Orlík.
FOTO: Kam orel odnesl dítě. Navštivte místo, kde žije syn Karla Schwarzenberga

Moderní pivovar byl založen mnohem později, vznikl jako akciová společnost na počátku roku 1871, na ustanovující schůzi 29. ledna. Stavba parostrojní továrny proběhla rychle a už 8. dubna následujícího roku se mohlo začít vařit. Prvním sládkem pardubického pivovaru se stal František Chodounský, významný znalec a autor několika odborných knih ve svém oboru.

Zajímavosti

V roce 1889 nastoupil nový sládek Alois Šimonek, který stvořil recepturu unikátního 19stupňového piva Porter, které se vaří dodnes.

Autogramiáda a nová kniha HC Dynamo.
FOTO, VIDEO: Autogramiáda hokejových legend. Vyšla nová kniha Bez frází

V roce 1928 vyprodukoval pivovar poprvé ve své historii více než 100 000 hl piva. V té době se pardubické pivo vyváželo do Francie, do Vídně, Terstu, Budapešti či Egypta. Za protektorátu poklesl prodej, ve vyšší míře se vyrábělo nízkostupňové pivo.

V roce 1949 byl pivovar znárodněn, v roce 1993 se stal znovu akciovou společností.