V neděli 15. května zahajuje rosické železniční muzeum svou 22. sezonu. Nicméně trochu jinak, než tomu bylo v minulých letech. Protože stále probíhá přestavba nádraží v Pardubicích - Rosicích a nelze zde zajistit jakýkoliv program, zve Pardubický spolek historie železniční dopravy zejména na jízdy historického motoráčku z roku 1949 mezi krajským městem, Chrudimí, Slatiňany a Chrastí u Chrudimi.

Modernizace železniního uzlu Pardubice a trati Pardubice-Rosice n. L. – Stéblová. Stav 18. února 2022.
FOTO: Nádraží v Rosicích se mění. Brzy vytrhají koleje ve směru na Stéblovou

První vlak odjíždí z pardubického hlavního nádraží už v 9:15, protože jeho cesta vede přes Moravany, Hrochův Týnec do Chrudimi a dále přes Slatiňany do Chrasti. Zpět z Chrasti v 10:50 vláček jede přímo přes Rosice nad Labem do Pardubic, odkud se vydá opět do Chrasti v 12:17. Čtvrtý vlak vyjede z Chrasti v 13:45 delší cestou přes Hrochův Týnec a Moravany do Pardubic.

Jízdenky se kupují pouze ve vlaku a do vozu se vejde jen jeden kočárek. Ve Slatiňanech zhruba od 10. hodiny spolek připravil drobný program se zajímavou výstavkou, u které nebude chybět ani drobné občerstvení, nebo prodej upomínkových předmětů z důvodu stále uzavřené rosické expozice. Program a podrobnosti najdete na www.motoracek.cz.

Oldřich Čížek