Seznámili se na vysoké škole při nacvičování spartakiády, překonali všechny životní překážky včetně nesvobody minulého režimu a jsou spolu dodnes. Klientka chrudimského SeniorCentra prof. RNDr. Marie Kaplanová, CSc. oslavila diamantovou svatbu se svým manželem svátečním obědem v domově. Znají recept na šťastný manželský život trvající dlouhých 60 let?

„Recept ani ne, spíše je potřeba získat určité vlastnosti, a to především toleranci. Měli jsme krásný vztah, žádná Itálie. Oba jsme klidné povahy, “ vysvětluje pan Ladislav Kaplan. „To víte, utíká to – nejdříve byla zlatá svatba a teď diamantová.“ U příležitosti tak významného životního výročí připravili pro manžele zaměstnanci SeneCura SeniorCentra Chrudim slavnostní oběd.

Marie a Ladislav se seznámili na vysoké škole v Pardubicích, kde strávili celý život. Pan Ladislav učil na průmyslové škole a Marie byla odborná asistentka na Univerzitě Pardubice, vychovali dva syny a měli společné koníčky – oba byli vášnivými sportovci. Vzhledem k politické situaci nemohla zejména Marie kariérně růst a uznání se dočkala až po sametové revoluci. Byly jí přiznány tituly včetně profesury, stala se dokonce první dámou polygrafie v České republice, spolupracovala s univerzitou v Brně a Berlíně. „Celý život byla cílevědomá, nikdy se nevzdala a vydržela i v době, kdy byla pod tlakem politického režimu tady u nás v Československu. Vydržela a po roce 1989 se dočkala toho, co chtěla a na čem celou dobu pracovala,“ odpovídá pan Ladislav na dotaz, čeho si na své manželce nejvíce váží.

Dnes žije paní Marie v SeniorCentru v Chrudimi, kam za ní pan Kaplan pravidelně jezdí. Sám tráví čas také na chalupě u Moravské Sázavy, kde s Marií dříve hodně sportovali a relaxovali. Paní Marie miluje vážnou hudbu a je ráda obklopena lidmi. Vždy vyhledávala společnost a byla hodně oblíbená. „Přejeme oběma ještě řadu spokojených společných let. Je nám potěšením připravit hezké chvíle našim klientům u příležitosti jakýchkoliv životních výročí,“ uvedla Kateřina Kavalírová, sociální pracovnice SeneCura SeniorCentra Chrudim.

Jana Barčáková